Midlands Mtb Series - Round 3 - Harlow Wood RESULTS:

8th May 2016  |  Harlow Wood

312 Competitors


Jump to category:

Elite MaleExpert MaleJunior MaleOpen MaleSport MaleUnder 10 BoysUnder 10 GirlsUnder 12 BoysUnder 12 GirlsUnder 8 BoysUnder 8 GirlsElite FemaleExpert FemaleFun FemaleFun MaleGrand Vet FemaleGrand Vet MaleJunior FemaleJuvenile FemaleJuvenile MaleSport FemaleSuper Vet MaleVeteran FemaleVeteran MaleYouth FemaleYouth Male
Elite Male  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6Lap 7
1 David Fletcher 327 Sherwood Pines Cycles Felt Enve - 7 01:36:12 00:11:5500:13:3800:14:0900:14:0900:14:0700:14:0900:14:01
2 Alexander Welburn 328 TORQ Performance - 7 01:38:31 (00:02:20) 00:12:1100:14:1200:14:3200:13:5100:14:1800:14:2900:14:55
3 Dan Booth 329 Hope Factory Racing - 7 01:43:22 (00:07:10) 00:12:1900:14:2800:14:4900:15:0000:15:2400:15:3100:15:47
4 Arthur Green 177 Clee Cycles - 7 01:44:34 (00:08:23) 00:12:1200:14:1000:14:3200:14:3200:15:2500:16:0800:17:32
5 Matt Sumpton 310 -0 6 01:33:06 00:13:1900:15:3400:15:4100:15:3500:16:0400:16:50

Back to top

Expert Male  14 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6
1 Chris Bailey 181 KTM Impsport RT - 6 01:28:49 00:13:0100:14:4700:15:0600:15:1000:15:2100:15:22
2 Sam Sayers 189 Lutterworth cycle centre - 6 01:29:11 (00:00:21) 00:13:0800:14:5000:14:5500:15:0900:15:2400:15:42
3 Jonathan Shuster 191 -0 6 01:29:26 (00:00:37) 00:13:0200:14:3200:15:0900:15:2100:15:2700:15:54
4 Wayne Bennett 183 Twigden Homes - 6 01:29:50 (00:01:01) 00:13:0700:14:5300:15:0800:15:2400:15:2800:15:48
5 Philip Holwell 186 Peak Road Club - 6 01:30:49 (00:02:00) 00:13:1600:15:0900:15:1900:15:3900:15:5200:15:32
6 James Thompson 193 Rutland CC - 6 01:31:37 (00:02:48) 00:13:0400:15:0900:15:2900:15:4100:15:5400:16:18
7 Bradley Symonds 192 Team PB Performance - 6 01:32:36 (00:03:47) 00:13:0600:15:5000:16:0600:15:4700:15:4500:16:00
8 Lee Shunburne 190 Fossa Racing - 6 01:33:13 (00:04:24) 00:13:1900:15:4800:16:0100:15:4600:15:5200:16:24
9 Mark Barnes 182 Pedal Revolution Norwich - 6 01:35:24 (00:06:35) 00:13:3100:15:5500:16:0200:16:3100:16:3900:16:44
10 Andrew Magnier 187 Giordana Racing Team - 6 01:36:35 (00:07:46) 00:13:0000:15:1000:16:4100:17:0100:17:0900:17:33
11 Jesus Avendano Perez 180 -0 6 01:39:46 (00:10:57) 00:14:1400:16:2900:16:5200:16:5600:17:1700:17:57
12 Joseph Richards 188 Lakes RC - 6 01:47:25 (00:18:36) 00:14:2900:17:5800:18:0500:18:0100:18:3800:20:11
13 Adam Hinchcliffe 185 All Terrain Cycles Ride In Peace - 5 01:31:49 00:15:3800:18:5900:18:5500:18:4700:19:28
14 Josh Asquith 179 Arrow Cycles - 3 00:47:33 00:13:4600:16:1500:17:31

Back to top

Junior Male  11 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5
1 Cameron Orr 196 Sram Youth Development - 5 01:10:51 00:12:3200:14:1300:14:3700:14:4600:14:40
2 Calum Fernie 326 Nottingham Clarion CC - 5 01:14:37 (00:03:47) 00:13:0700:14:5700:15:0900:15:5500:15:27
3 Marc Gee 302 Arrow Cycles - 5 01:18:04 (00:07:14) 00:13:2000:16:0600:16:3200:16:2400:15:40
4 Owyn Wallace 199 Arrow Cycles - 5 01:18:26 (00:07:35) 00:12:5100:16:1600:16:1000:16:2600:16:41
5 Richard Atkins 311 Mammoth Lifestyle Racing Team - 5 01:20:42 (00:09:51) 00:13:4500:16:4800:16:5300:16:3300:16:41
6 Joseph Peatfield 197 Horwich CC - 5 01:22:19 (00:11:29) 00:13:3000:16:2300:17:2400:17:2000:17:39
7 Ryan Middlemiss 195 East Bradford CC - 5 01:26:02 (00:15:11) 00:13:5700:17:4100:17:4400:17:5200:18:45
8 James Armstrong 314 VC Lincoln - 4 01:10:52 00:14:0700:17:4200:19:1100:19:51
9 Luke Farrell 194 Bolsover & District Cycling Club - 4 01:12:07 00:15:1600:18:3000:18:5900:19:21
10 Robert Towndrow 198 Nottingham Clarion CC - 4 01:29:59 00:17:0100:22:3500:24:5300:25:28
11 Harry Lewis 260 SRAM Youth Development Team - 3 01:09:26 00:35:5100:16:3300:17:01

Back to top

Open Male  29 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Nick Popham 321 Naked bikes hai bike imp sports s2cycles - 3 00:46:58 00:14:0400:16:1500:16:38
1 Daniel Betts 234 Bolsover & District Cycling Club - 1 00:02:06 00:02:06
2 Stephen Renshaw 245 Otley CC - 3 00:47:51 (00:00:52) 00:14:0700:16:4400:16:58
3 Lee Marshall 241 -0 3 00:48:22 (00:01:23) 00:14:1000:16:5700:17:14
4 Tony Styles 250 Buxton CC/Sett Valley Cycles - 3 00:48:59 (00:02:01) 00:15:0400:17:0100:16:53
5 Sam Chatwin 236 -0 3 00:49:09 (00:02:10) 00:14:2700:17:3000:17:11
6 Andy Hughes 239 -0 3 00:49:46 (00:02:47) 00:14:4400:17:2800:17:32
7 Duncan Putman 244 Derby Mercury RC - 3 00:49:52 (00:02:54) 00:14:5100:17:2400:17:36
8 John Wright 252 VC Long Eaton - 3 00:50:00 (00:03:01) 00:14:4500:17:3900:17:35
9 David Steed 249 Bolsover & District Cycling Club - 3 00:50:18 (00:03:19) 00:15:0300:17:2500:17:49
10 Matthew Tweed 251 -0 3 00:51:44 (00:04:46) 00:14:4900:17:5100:19:03
11 Luke Gale 331 -0 3 00:52:04 (00:05:06) 00:15:1400:18:3400:18:15
12 Alex Hinks 322 -0 3 00:52:12 (00:05:14) 00:15:4500:18:0200:18:24
13 Dave Breedon 292 Sherwood Pines CC - 3 00:52:26 (00:05:27) 00:16:5800:17:3500:17:51
14 Darren O`Toole 313 High Peak Cycles - 3 00:52:28 (00:05:29) 00:15:4600:18:0400:18:36
15 Mark Boothman 235 -0 3 00:53:04 (00:06:05) 00:15:5500:18:3600:18:32
16 Andrew Hook 303 - Arrow Cycles 3 00:54:12 (00:07:13) 00:16:2900:18:5900:18:43
17 Simon Baker 325 -0 3 00:55:17 (00:08:18) 00:16:3600:19:2800:19:12
18 Adam Skelding 248 -0 3 00:55:53 (00:08:55) 00:16:0700:19:4000:20:05
19 Daniel Betts 234 Bolsover & District Cycling Club - 3 00:56:55 (00:09:57) 00:16:2100:19:4600:20:47
20 Robin Cummings 238 Buxton CC/Sett Valley Cycles - 3 00:57:03 (00:10:05) 00:16:2000:20:4400:19:57
21 Ian Mullins 242 Bolsover & District Cycling Club - 3 00:58:13 (00:11:14) 00:16:5700:20:5700:20:18
22 Jonathan Backhouse 233 -0 3 00:58:29 (00:11:30) 00:16:3400:20:2300:21:31
23 Carl Kelleher 320 Sherwood Pines Cycling Club - 3 00:59:21 (00:12:23) 00:16:4700:20:5100:21:42
24 Ben Sales 247 -0 3 00:59:44 (00:12:46) 00:16:4300:21:0500:21:55
25 Steve White 333 -0 3 01:01:46 (00:14:48) 00:17:3800:21:1800:22:50
26 Andrew Power 332 -0 3 01:06:36 (00:19:37) 00:18:5000:23:5600:23:50
27 Mark Pratley 243 Nuneaton BMX Club - 3 01:09:18 (00:22:19) 00:17:3400:26:0000:25:42
28 Geoff Robinson 246 High Peak Cycles RT - 1 00:17:23 00:17:23

Back to top

Sport Male  34 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5
1 Alan Duncan 330 Sherwood Pines Cycling Club - 5 01:15:54 00:13:3400:15:2600:15:3400:15:5000:15:28
2 Adam Cadle 285 Cliff Pratt Racing - 5 01:16:01 (00:00:07) 00:13:2600:15:1500:15:3700:16:0500:15:36
3 Thomas Ramsay 221 Giant York Race Team - 5 01:16:11 (00:00:17) 00:13:2500:15:1500:15:3600:16:0500:15:47
4 Wesley Soltanpur 227 -0 5 01:17:18 (00:01:25) 00:13:3200:15:3300:15:5900:16:0300:16:09
5 Damon Manning 217 Evans Cycles Race Team - 5 01:17:32 (00:01:39) 00:13:3500:15:4600:16:1500:15:5700:15:57
6 Andrew Lindley 216 Stockport Clarion CC - 5 01:17:35 (00:01:42) 00:13:4900:15:3400:16:1200:15:5600:16:02
7 Bartlomiej Kieres 212 Bourne Wheelers CC - 5 01:18:00 (00:02:07) 00:14:0500:15:3400:16:0600:15:5600:16:17
8 Mariusz Jaskolski 210 Stourbridge Velo - 5 01:18:17 (00:02:24) 00:13:4000:15:5800:16:0700:16:1900:16:12
9 Matt Williams 334 Run & Ride / Midland Bike Fit - 5 01:18:55 (00:03:01) 00:14:1400:16:1000:16:1000:16:1300:16:06
10 Louis Wells 229 Arrow Cycles - 5 01:20:22 (00:04:28) 00:14:1200:16:2200:16:1100:16:3900:16:56
11 James Martin 218 -0 5 01:20:37 (00:04:43) 00:14:0600:16:3400:16:3500:16:3400:16:45
12 John Laverick 215 -0 5 01:21:23 (00:05:30) 00:14:0400:16:3200:16:5500:17:0300:16:47
13 Andrew Wearing 228 Mike Vaughan Cycles - 5 01:21:29 (00:05:35) 00:14:2500:16:2300:16:4200:17:0200:16:54
14 Jack Wilson 230 Arrow Cycles - 5 01:21:30 (00:05:36) 00:14:0800:16:2300:16:3600:17:0700:17:14
15 David Allcock 200 Lyme RC - 5 01:21:30 (00:05:37) 00:14:0200:16:4700:16:5300:17:1800:16:29
16 Ben Lambert 214 Arrow Cycles - 5 01:21:31 (00:05:38) 00:13:5300:16:2500:16:3600:16:5700:17:38
17 Greg Durant 205 -0 5 01:21:51 (00:05:58) 00:13:5400:16:0500:16:5000:17:0900:17:51
18 Russell Hall 208 Lichfield City CC - 5 01:22:41 (00:06:47) 00:14:3400:16:3800:16:5800:16:5800:17:29
19 Billy Sewart 223 Team Chronomaster - 5 01:23:41 (00:07:48) 00:14:0900:16:1200:17:4400:18:0500:17:30
20 David Kidd 211 Featherstone RC - 5 01:23:49 (00:07:55) 00:14:3300:17:0200:17:0100:17:1500:17:57
21 David Smith 226 Run & Ride / Midland Bike Fit - 5 01:24:06 (00:08:12) 00:14:1500:16:2800:16:5800:18:0100:18:22
22 Kyle Burleigh 203 Fossa Racing - 5 01:24:59 (00:09:05) 00:14:3400:17:1200:18:1500:17:1400:17:41
23 Louis Bronstein 335 -0 5 01:25:12 (00:09:18) 00:14:0100:17:4100:17:5000:18:0300:17:35
24 Matthew Marriott 262 Army Cycling Race Team - 5 01:26:42 (00:10:49) 00:14:2600:16:4800:17:5500:18:4000:18:52
25 Steven Wood 232 Jakrabbit - 5 01:27:15 (00:11:21) 00:14:3500:17:3500:18:3000:19:0200:17:30
26 Grzegorz Kulej 213 -0 5 01:27:30 (00:11:37) 00:14:3600:17:1300:18:0600:18:3700:18:56
27 John Gwilliam 207 Malvern Cycle Sport - 5 01:28:01 (00:12:08) 00:14:4000:17:0800:18:0300:19:0100:19:07
28 Nathan Peel 220 Loughborough Students CC - 5 01:29:43 (00:13:50) 00:15:3000:18:1900:18:4700:18:1900:18:47
29 Chris Oak 304 Arrow Cycles - 5 01:30:07 (00:14:14) 00:15:3400:18:1300:18:4300:18:2800:19:08
30 Glenn Harrison 209 -0 5 01:30:54 (00:15:01) 00:15:1000:17:4400:18:2800:19:2800:20:02
31 James Balding 201 -0 5 01:33:02 (00:17:09) 00:15:4400:18:0600:19:1600:20:0600:19:48
32 James Garrett 206 Rugby Velo - 5 01:34:55 (00:19:01) 00:15:4400:19:1600:20:0600:20:1600:19:32
33 Paul Winwood 231 Bolsover & District Cycling Club - 5 01:42:45 (00:26:51) 00:16:3600:21:0600:20:5200:22:1800:21:50
34 Robert Cooley 204 Army Cycling Union - 2 00:38:58 00:17:0200:21:56

Back to top

Under 10 Boys  14 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Jude Du Toit 317 Bolsover & District Cycling Club - 4 00:14:18 00:03:2200:03:3800:03:4700:03:30
2 George Cooper 298 Bolsover & District Cycling Club - 4 00:14:34 (00:00:15) 00:03:4000:03:3300:03:3700:03:43
3 Jack Livesey 154 Team Livesey - 4 00:15:19 (00:01:01) 00:03:3500:03:4600:04:0700:03:50
4 Sebastian Varley 158 Derby Mercury RC - 4 00:15:21 (00:01:02) 00:03:3800:03:4700:04:0500:03:50
5 Jesse Bradley 308 Lichfiled CCC - 4 00:17:27 (00:03:09) 00:03:5500:04:1000:04:5400:04:26
6 Noah Inman 315 Bolsover & District Cycling Club - 4 00:18:05 (00:03:47) 00:04:5000:04:1400:04:1700:04:43
7 Ellis Jackson 152 Leicester Forest CC - 4 00:18:27 (00:04:08) 00:04:3600:04:2600:04:3800:04:45
8 Thomas Mould 155 Lyme RC - 3 00:14:08 00:04:1600:04:4900:05:02
9 George Parker 156 Matlock CC - 3 00:14:24 00:04:5400:04:5500:04:34
10 Harry Steel 305 Clarion Notts - 3 00:15:13 00:05:0600:05:0000:05:06
11 Andy Rick 324 -0 3 00:15:14 00:04:3200:05:0000:05:41
12 Charles Hoyle 295 Newark Castle - 3 00:15:27 00:05:4400:04:3900:05:03
13 Callum Burch 151 -0 3 00:15:32 00:05:2600:04:5700:05:07
14 jack smith 157 -0 3 00:18:41 00:05:3400:06:4600:06:20

Back to top

Under 10 Girls  7 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Jael Maw 281 Boston Wheelers - 4 00:18:54 00:04:1500:04:2800:04:4500:05:25
2 Harriet Greensill 160 Lichfield CCC - 4 00:19:17 (00:00:23) 00:04:5500:04:3700:04:4100:05:04
3 Bethany-Ann Jackson 161 Leicester Forest CC - 3 00:14:30 00:04:4600:04:5200:04:52
4 Daisy Nicholson 163 Matlock CC - 3 00:16:14 00:05:2300:05:2700:05:22
5 Caitlyn Beardsmore 297 - Nottingham Clarion 3 00:17:36 00:05:3900:05:3700:06:19
6 Matilda Waggott 299 -0 3 00:19:25 00:06:5200:06:1100:06:20
7 Milly Morgan 162 -0 3 00:21:48 00:06:5900:07:0400:07:44

Back to top

Under 12 Boys  15 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5
1 Max Greensill 166 Lichfield City CC - 5 00:22:27 00:04:1400:04:1300:04:3700:04:4300:04:38
2 Christopher Hilbert 271 Pines Cycles Felt Enve - 5 00:23:30 (00:01:03) 00:04:1800:04:3900:04:3500:04:5100:05:04
3 Samuel Gould 269 Matlock - 5 00:23:45 (00:01:18) 00:04:1700:04:5000:04:4900:04:5800:04:49
4 Bryn Lawrence 153 Eastlands Velo - 5 00:24:39 (00:02:12) 00:04:5000:04:5700:04:5300:04:5700:05:02
5 Sullivan Berry 290 Redditch Road & Path CC - 5 00:25:36 (00:03:09) 00:04:4600:04:4700:05:0300:05:1900:05:39
6 Benjamin Livesey 169 Team Livesey - 5 00:26:12 (00:03:45) 00:04:5900:05:0100:05:1000:05:2500:05:35
7 Jake Kennedy 176 VC Lincoln - 5 00:27:25 (00:04:58) 00:04:5300:05:0700:05:4700:05:5900:05:39
8 Jack Lofthouse 170 Nottingham Clarion CC - 5 00:27:41 (00:05:14) 00:05:1600:05:2200:05:3500:05:5400:05:32
9 Thomas Renshaw 171 -0 5 00:27:45 (00:05:18) 00:05:3500:05:2100:05:3000:05:4500:05:33
10 Luca Bradley 309 Lichfield CCC - 5 00:27:59 (00:05:32) 00:05:2400:05:3200:05:3000:05:4500:05:46
11 Leo Hemmings 167 Lichfield City CC - 4 00:23:19 00:05:4600:05:4700:05:4100:06:03
12 Dan Backhouse 165 -0 4 00:23:47 00:05:5800:05:5900:05:5100:05:57
13 Owen Rick 323 -0 4 00:24:59 00:05:1700:05:3200:06:5200:07:16
14 Finley Hill 168 Matlock CC - Matlock 4 00:25:43 00:05:2000:06:2100:06:5400:07:07
15 Kit Heywood 312 Bolton Hot Wheels - 4 00:28:38 00:06:2700:07:0000:07:2300:07:46

Back to top

Under 12 Girls  4 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Annabel Parker 173 Matlock CC - 4 00:23:05 00:05:3400:05:3100:06:0600:05:53
2 Libby Bell 301 Leicester Forest CC - 4 00:23:56 (00:00:51) 00:05:5900:05:5900:05:5300:06:04
3 Evie Steed 175 Bolsover & District Cycling Club - 4 00:26:29 (00:03:24) 00:06:1500:06:2900:06:4700:06:56
4 Annabel Shunburne 174 Matlock CC - 3 00:23:33 00:07:0000:07:5300:08:39

Back to top

Under 8 Boys  9 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Jacob Steed 146 Bolsover & District Cycling Club - 4 00:15:20 00:03:3800:03:3300:03:4800:04:20
2 Corin Bradley 307 Lichfield CCc - 4 00:18:55 (00:03:35) 00:05:1600:04:3800:04:2200:04:37
3 Daniel Ward 296 -0 4 00:19:04 (00:03:44) 00:05:0600:04:2000:04:3200:05:04
4 Murphy Hamilton 300 Lichfield City CC - 3 00:15:40 00:05:3800:05:0400:04:57
5 CAIDEN STAPLEFORD 145 Team Bongo - 3 00:18:05 00:06:3800:05:3900:05:46
6 Louis Inman 316 Bolsover & District Cycling Club - 3 00:18:19 00:06:3000:05:5900:05:50
7 Oliver Wainwright 147 Royal Leamington Spa CC (RLSCC) - 3 00:18:24 00:06:4500:06:0600:05:33
8 Jonah Hearn 319 Lichfield Cycling Club - 3 00:19:16 00:06:5400:06:2600:05:55
9 Harry smith 144 -0 3 00:19:57 00:06:1700:06:3400:07:04

Back to top

Under 8 Girls  3 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Emily Steel 306 Clarion Notts - 3 00:19:11 00:06:4800:06:1100:06:12
2 Lily Allcock 148 Lyme RC - 3 00:20:22 (00:01:10) 00:06:4300:06:3600:07:02
3 TILIA STAPLEFORD 149 Team Bongo - 3 00:20:46 (00:01:35) 00:07:1100:06:4400:06:50

Back to top

Elite Female  6 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Annie Last 272 OMX Pro Team - 4 01:02:52 00:14:2500:16:2400:16:1600:15:46
2 Jules Toone 266 TORQ Performance - 4 01:03:56 (00:01:04) 00:14:4600:16:2100:16:0600:16:42
3 Maddi Smith 3 Bolsover & District Cycling Club - 4 01:08:30 (00:05:38) 00:15:1000:17:4000:17:4300:17:56
4 Vanessa Holmes 253 Arrow Cycles - 4 01:10:22 (00:07:31) 00:15:2200:18:1300:18:3200:18:14
5 Sarah Lomas 1 Nutcracker Racing - 4 01:11:04 (00:08:12) 00:15:5100:18:4200:18:2400:18:06
6 Danielle Rider 2 Jakrabbit - 4 01:21:08 (00:18:16) 00:16:5800:20:4000:21:2700:22:02

Back to top

Expert Female  3 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Diane Lee 5 Cannondale Girls - 4 01:07:49 00:14:5300:17:2000:17:2900:18:07
2 Amy Souter 255 Albarosa Cycling Club - 4 01:15:52 (00:08:03) 00:16:0100:19:3000:20:1300:20:06
3 Paige Coope 4 Royal Air Force CA - 3 01:05:20 00:17:5800:23:2000:24:02

Back to top

Fun Female  10 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Mandie James 270 -0 2 00:38:36 00:18:0400:20:32
2 Vikki Jones 24 BikeWorks - 2 00:40:52 (00:02:16) 00:19:0900:21:43
3 Sarah Vigrow 28 Welland Valley CC - 2 00:44:18 (00:05:42) 00:20:1300:24:05
4 Pamela Dutton 23 -0 2 00:45:32 (00:06:56) 00:21:3600:23:56
5 Dawn Thompson 27 -0 2 00:46:24 (00:07:47) 00:20:4100:25:43
6 Julie Parker 26 Matlock CC - 2 00:48:06 (00:09:29) 00:21:2300:26:42
7 Judith Cooper 22 - Bolsover + District CC 2 00:48:29 (00:09:53) 00:21:2600:27:02
8 Kate Backhouse 20 -0 2 00:50:13 (00:11:36) 00:22:0700:28:05
9 Joanne Barnett 21 Matlock CC - 2 00:52:37 (00:14:01) 00:22:3900:29:57
10 Jane Nicholson 25 Matlock CC - Matlcok CC 2 01:07:55 (00:29:19) 00:28:4500:39:09

Back to top

Fun Male  24 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Alessandro Williams 142 Pro Vision Cycle Clothing - 2 00:34:14 00:15:5100:18:23
2 Adam Ward 140 -0 2 00:34:51 (00:00:37) 00:16:0900:18:42
3 Sam Johnson 135 Velo Club Flintham - 2 00:35:03 (00:00:49) 00:16:4300:18:20
4 Rob Harper 265 SPCC - 2 00:35:33 (00:01:19) 00:16:4000:18:53
5 Carl Kelleher 136 Sherwood Pines Cycling Club - 2 00:36:42 (00:02:28) 00:16:3000:20:12
6 David Bates 125 Velo Club Flintham - 2 00:36:50 (00:02:36) 00:17:0600:19:44
7 Martyn Ledger 273 Worksop Wheelers - 2 00:37:47 (00:03:33) 00:19:1700:18:30
8 Iain Ramsay 279 -0 2 00:37:52 (00:03:38) 00:17:3900:20:13
9 Steve Perry 138 Swinnerton Cycles - 2 00:38:05 (00:03:51) 00:19:0500:19:00
10 Dylan Garfoot 133 -0 2 00:38:24 (00:04:10) 00:18:1200:20:12
11 Christopher Caci 130 Lyme RC - 2 00:39:24 (00:05:10) 00:18:4600:20:38
12 Richard Hilbert 134 -0 2 00:39:29 (00:05:15) 00:19:0900:20:20
13 Alex Brown 128 -0 2 00:40:30 (00:06:16) 00:19:0400:21:26
14 Dan Brown 127 -0 2 00:41:17 (00:07:03) 00:19:3200:21:45
15 Max Devereux 132 -0 2 00:42:02 (00:07:47) 00:19:0600:22:56
16 Stuart Crunkhorn 283 Boston Wheelers - 2 00:42:38 (00:08:24) 00:19:3900:22:59
17 Richard Nicholson 137 Matlock CC - 2 00:43:57 (00:09:43) 00:19:5500:24:02
18 Richard Bunting 129 -0 2 00:44:48 (00:10:34) 00:20:3300:24:15
19 Tom Goddard 277 -0 2 00:46:06 (00:11:52) 00:19:3800:26:28
20 Paul Berry 289 Redditch CC - 2 00:46:16 (00:12:02) 00:19:3300:26:43
21 Mark Deans 131 Witham Wheelers Cycling Club - 2 00:47:18 (00:13:04) 00:20:5500:26:22
22 Phill Sheepy 139 -0 2 00:48:09 (00:13:55) 00:20:4200:27:26
23 Eric Wilcock 141 -0 2 00:55:31 (00:21:16) 00:22:3800:32:52
24 Adam Brittle 126 -0 2 00:55:35 (00:21:21) 00:22:3500:33:00

Back to top

Grand Vet Female  1 Competitor
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Marianne Heffron 11 www.Zepnat.com RT Lazer helmets - 3 00:58:44 00:17:2800:20:2600:20:49

Back to top

Grand Vet Male  28 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Timothy Gould 73 www.Zepnat.com RT Lazer helmets - 4 01:01:34 00:14:0500:15:3400:16:0100:15:52
2 Christopher Green 74 Matlock CC - 4 01:02:40 (00:01:06) 00:14:1500:16:0200:16:1100:16:12
3 Pete Middleton 84 www.Zepnat.com RT Lazer helmets - Zepnat RT 4 01:02:59 (00:01:25) 00:14:1800:16:1700:16:1300:16:10
4 Bruce Rollinson 87 Ilkley Cycles - 4 01:03:58 (00:02:24) 00:14:2300:16:2600:16:4300:16:25
5 Peter Harris 274 Pearce Cycles RT - 4 01:04:17 (00:02:43) 00:14:4600:16:3100:16:4500:16:13
6 Nigel Gregory 75 Leicestershire Road Club - 4 01:04:21 (00:02:47) 00:15:0400:16:1900:16:4200:16:15
7 Peter Busby 70 Team JewsonM.I.RacingPolypipe - 4 01:04:33 (00:02:59) 00:14:2800:16:3200:16:3800:16:54
8 Jonathan Edwards 72 Matlock CC - 4 01:06:07 (00:04:33) 00:15:0400:17:0300:17:0500:16:53
9 Karl Clay 71 Leek CC - 4 01:06:52 (00:05:17) 00:15:0100:17:0500:17:1400:17:31
10 Nigel Moore 85 Lyme RC - 4 01:07:04 (00:05:30) 00:15:2800:17:2500:17:0600:17:04
11 Christopher Rowe 88 www.Zepnat.com RT Lazer helmets - 4 01:07:45 (00:06:11) 00:15:0600:17:2600:17:3700:17:34
12 Julian Gooch 268 Zepnet RT Lazer - 4 01:07:47 (00:06:13) 00:15:0900:17:3100:17:2900:17:37
13 Jon Lightfoot 82 Sherwood Pines Cycles Felt Enve - 4 01:08:20 (00:06:45) 00:15:1500:17:4200:17:4500:17:36
14 CARLTON HOLMES 79 s - NON 4 01:08:21 (00:06:46) 00:15:1000:17:4300:17:4200:17:44
15 Peter Bromwich 69 West Midlands Cyclo-Cross League - 4 01:08:31 (00:06:57) 00:15:2900:17:2500:17:5000:17:46
16 Sean Beswick 67 www.Zepnat.com RT Lazer helmets - 4 01:08:41 (00:07:06) 00:15:2400:17:4400:17:4700:17:44
17 Iain Wight 90 Cotswold Cycles RT - 4 01:08:49 (00:07:14) 00:15:0200:17:3700:18:0300:18:07
18 Christopher Hunt 80 Nottingham Clarion CC - 4 01:10:33 (00:08:59) 00:15:3700:18:0400:18:2000:18:30
19 Steven Hilbert 78 Sherwood Pines Cycles Felt Enve - 4 01:11:00 (00:09:26) 00:15:5500:18:0900:18:2100:18:34
20 Gary Kondor 81 Sherwood Pines Cycles Felt Enve - 4 01:11:32 (00:09:57) 00:16:1000:18:1900:18:3800:18:23
21 Jimmy Armstrong 282 VC Lincoln - 4 01:13:03 (00:11:29) 00:16:2200:18:3900:18:5700:19:04
22 Andy Bowker 68 Lyme RC - 4 01:14:50 (00:13:16) 00:16:2800:19:1500:19:2600:19:40
23 Wayne Henderson 76 Leicester Forest CC - 4 01:15:07 (00:13:33) 00:16:4200:19:1000:19:3700:19:36
24 Glen Allison 65 Sherwood Pines Cycles Felt Enve - 4 01:15:56 (00:14:22) 00:16:3600:19:1400:19:5600:20:09
25 Alan Parsons 86 Bolsover & District Cycling Club - 4 01:18:31 (00:16:57) 00:17:0600:20:0900:20:2700:20:48
26 Peter Middlemiss 83 Otley CC - 4 01:20:29 (00:18:55) 00:17:0400:21:2700:21:2300:20:34
27 Owen Henriksen 77 Norton Wheelers - 4 01:20:38 (00:19:03) 00:16:3700:20:3200:21:1600:22:11
28 Steve Goddard 276 -0 4 01:20:41 (00:19:07) 00:16:5500:21:2500:21:2400:20:55

Back to top

Junior Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Melissa Baker 12 Wolverhampton Wheelers - 4 01:10:51 00:15:4000:18:2600:18:3700:18:07
2 Eve Lyon 257 Nutcracker Racing - 3 01:01:21 (00:00:01) 00:17:0000:22:2600:21:55

Back to top

Juvenile Female  4 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 amelie wayte 18 www.Zepnat.com RT Lazer helmets - 2 00:37:03 00:16:5900:20:04
2 Lotta Mansfield 16 The MI Racing Academy - Notts Clarion 2 00:38:33 (00:01:30) 00:17:1900:21:14
3 Codie Strickland 17 VC Long Eaton - 2 00:45:09 (00:08:07) 00:20:2500:24:44
4 Deyna Wilkinson 19 -0 2 00:45:44 (00:08:41) 00:20:2900:25:14

Back to top

Juvenile Male  17 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Alec Gregory 112 Leicestershire Road Club - 2 00:31:00 00:14:2500:16:35
2 Aidan Lawrence 117 Eastlands Velo - 2 00:32:06 (00:01:06) 00:14:4900:17:17
3 Ben Chilton 110 Derby Mercury RC - 2 00:32:58 (00:01:58) 00:15:1123:58:32
4 Jack Husselbee 115 Derby Mercury RC - 2 00:33:47 (00:02:47) 00:15:3800:18:09
5 Benjamin Peatfield 120 Bolton Hot Wheels CC - 2 00:34:17 (00:03:17) 00:15:4800:18:29
6 Joshua Backhouse 108 VC Lincoln - 2 00:34:29 (00:03:29) 00:16:1300:18:16
7 Zack Harrop 113 Mossley CRT - 2 00:35:01 (00:04:01) 00:16:0200:18:59
8 Louis Jakobson 116 Welland Valley CC - 2 00:35:04 (00:04:04) 00:16:3900:18:25
9 Joshua Pell 121 Halesowen A & CC - 2 00:36:02 (00:05:02) 00:16:1000:19:52
10 David Hird 114 Stratford CC - 2 00:36:04 (00:05:04) 00:16:4600:19:18
11 Alfie Lofthouse 118 Nottingham Clarion CC - Nottingham Clarion 2 00:36:54 (00:05:54) 00:16:5500:19:59
12 Oliver Baker 109 Wolverhampton Wheelers - 2 00:37:41 (00:06:41) 00:16:5500:20:46
13 Archie Wania 124 Derby Mercury RC - 2 00:38:07 (00:07:08) 00:17:1900:20:48
14 Joseph Birchall 286 -0 2 00:40:04 (00:09:04) 00:17:3600:22:28
15 Lewis Smith 122 -0 2 00:41:51 (00:10:51) 00:18:2700:23:24
16 Matt Nicholson 119 Matlock CC - 2 00:47:27 (00:16:27) 00:21:2100:26:06
17 Zak Dawson 111 Lichfield City CC - 2 00:54:11 (00:23:11) 00:21:2600:32:45

Back to top

Sport Female  3 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Jo Gibson 258 -0 3 00:58:09 00:17:2200:21:1500:19:31
2 Sarra Boyd 6 Clee Cycles - 3 00:59:27 (00:01:18) 00:18:1200:20:4000:20:35
3 Abi Waterfall 7 Matlock CC - 3 01:05:55 (00:07:47) 00:20:3100:22:3300:22:50

Back to top

Super Vet Male  4 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Philip Stokes 94 Team JewsonM.I.RacingPolypipe - 4 01:11:41 00:15:4200:18:2500:18:4600:18:47
2 Graham Whiting 95 Bolsover & District Cycling Club - 4 01:15:30 (00:03:49) 00:16:4600:19:1900:19:5100:19:33
3 Peter Carman 91 Mammoth Lifestyle Racing Team - Mammoth Lifestyle Racing Team 4 01:15:38 (00:03:56) 00:16:4300:19:2300:19:5100:19:39
4 Nigel Middlehurst 93 Ellmore Factory Racing - 2 00:42:01 00:18:5800:23:03

Back to top

Veteran Female  4 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Lindsay Nell 263 - Team Jewson MI Racing Polypipe 3 00:55:24 00:16:3300:19:1300:19:38
2 Michelle Paget 10 Royal Leamington Spa CC (RLSCC) - The Bike Yard / RLS 4X 3 00:57:47 (00:02:23) 00:16:4600:20:3000:20:31
3 Helen Dussek 8 Nottingham Clarion CC - 3 01:01:44 (00:06:20) 00:18:5900:21:1900:21:25
4 Emma Martin 9 Full Speed Events - 3 01:04:09 (00:08:44) 00:18:3600:22:1300:23:19

Back to top

Veteran Male  43 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Dave Collins 264 Hope Factory Racing - 4 00:58:18 00:13:2300:14:3900:15:1900:14:56
2 Adrian lawrence 45 C and N Cycles RT - MK Cycles/ Pannone 4 00:58:56 (00:00:38) 00:13:2800:14:5300:15:2100:15:12
3 Christopher Taylor 61 Wolverhampton Wheelers - 4 01:01:26 (00:03:08) 00:13:4200:15:4900:16:0600:15:48
4 Chris Clark 291 VC York - 4 01:01:40 (00:03:22) 00:13:5900:16:0000:16:0500:15:35
5 Chris Thompson 62 -0 4 01:01:47 (00:03:29) 00:14:0600:15:4100:16:1700:15:41
6 Simon Stretton 58 Bicicielo - 4 01:02:06 (00:03:48) 00:14:0000:15:3900:16:3700:15:49
7 Matthew Greensill 38 Rapid Racer Products - 4 01:02:53 (00:04:35) 00:14:0200:15:5500:16:2100:16:33
8 Jason Marriott 49 Army Cycling Race Team (ACRT) - Army Cycling Union - Rifles 4 01:03:46 (00:05:28) 00:14:5600:16:0700:16:2900:16:12
9 Greg Simcock 55 Team Corley Cycles - St Ives CC 4 01:03:57 (00:05:39) 00:14:0100:16:1300:16:5800:16:43
10 Simon Ridge 53 Sherwood Pines Cycles Felt Enve - 4 01:04:28 (00:06:10) 00:14:2800:16:2000:16:4800:16:49
11 Mike Brain 267 Matlock CC - 4 01:04:53 (00:06:35) 00:15:1200:16:3300:16:4100:16:25
12 Michael Leaney 46 Bolsover & District Cycling Club - 4 01:04:58 (00:06:40) 00:14:3100:16:3000:17:0800:16:47
13 Mathew Livesey 47 -0 4 01:05:10 (00:06:52) 00:14:2600:16:3900:17:1200:16:52
14 Graham Gee 293 Sherwood Pines Cycling Club - 4 01:05:42 (00:07:24) 00:14:4600:16:4600:17:0300:17:06
15 Neil Mansfield 294 Nottingham Clarion CC - 4 01:05:59 (00:07:41) 00:14:5900:16:5900:17:0800:16:51
16 Peter Steed 57 Bolsover & District Cycling Club - 4 01:06:02 (00:07:44) 00:15:2000:16:5100:17:0000:16:48
17 Joseph Heywood 284 Horwich CC - 4 01:06:57 (00:08:39) 00:15:0400:17:0300:17:1400:17:35
18 Damian Baker 30 -0 4 01:07:07 (00:08:49) 00:15:0700:17:0000:17:3900:17:19
19 Jon Marshall 50 Abus Nutrixxion - Army Cycling Union 4 01:07:14 (00:08:56) 00:15:1400:17:1100:17:3200:17:15
20 John Shaw 254 Colnago RT - 4 01:07:22 (00:09:04) 00:15:0600:17:2500:17:3200:17:18
21 Chi Tang 60 Heanor Clarion CC - 4 01:08:27 (00:10:09) 00:14:5200:17:2000:18:0700:18:06
22 Gary Strickland 59 VC Long Eaton - 4 01:09:19 (00:11:01) 00:14:5500:17:3900:18:0300:18:41
23 Adam Riley 54 BikeWorks - 4 01:09:37 (00:11:19) 00:15:1700:17:5500:17:5700:18:26
24 Christian Smith 56 -0 4 01:09:47 (00:11:29) 00:14:5400:17:0800:18:4400:18:59
25 David Kellam 44 Arrow Cycles - 4 01:09:54 (00:11:36) 00:17:5800:17:0600:17:1700:17:31
26 Andrew Ramsdale 288 Leisure Lakes Bikes.com - 4 01:10:08 (00:11:50) 00:15:4900:18:0200:18:0700:18:09
27 Chris Bradley 31 www.Zepnat.com RT Lazer helmets - 4 01:10:09 (00:11:51) 00:15:2400:18:1400:18:1400:18:14
28 Richard Jackson 41 Leicester Forest CC - 4 01:10:26 (00:12:08) 00:15:1800:18:4100:18:0100:18:24
29 Chris Green 37 -0 4 01:11:07 (00:12:49) 00:15:4000:18:1600:18:3300:18:37
30 Owen Wilby 63 -0 4 01:11:09 (00:12:51) 00:17:0600:17:2100:18:0300:18:38
31 Rod Eggink 34 Arrow Cycles - 4 01:11:11 (00:12:53) 00:15:5400:18:0800:18:3600:18:31
32 Mark Smith 259 -0 4 01:12:30 (00:14:12) 00:15:2300:18:2400:18:4500:19:56
33 Lee Cuthbert 33 -0 4 01:13:37 (00:15:19) 00:15:3600:18:0100:18:4800:21:10
34 Steve Hodgson 39 Holmfirth Cycling Club - 4 01:13:47 (00:15:29) 00:16:2500:18:5000:19:1300:19:17
35 Michael Jones 43 Congleton CC - 4 01:14:05 (00:15:48) 00:17:5200:18:4500:18:4400:18:43
36 Benjamin Appleby 29 Arrow Cycles - 4 01:14:31 (00:16:13) 00:17:0900:19:2300:19:2500:18:33
37 Eric Varley 287 Derby Mercury - 4 01:14:54 (00:16:36) 00:16:2900:19:1300:19:5900:19:12
38 Carl Jackson 42 Arrow Cycles - 4 01:16:59 (00:18:41) 00:15:3100:18:2400:24:0400:18:58
39 Darren Giddings 36 -0 4 01:17:00 (00:18:42) 00:16:4500:19:4800:20:1400:20:11
40 Nicholas Pine 51 Matlock CC - 4 01:20:16 (00:21:58) 00:16:5800:20:3800:21:1000:21:30
41 Matthew Wood 64 -0 4 01:20:38 (00:22:20) 00:17:1500:20:4800:20:4700:21:46
42 Jef Lofts 48 -0 4 01:22:06 (00:23:48) 00:18:4400:21:1900:21:0000:21:02
43 Jason Bridge 275 -0 3 01:11:13 00:20:4700:24:3000:25:55

Back to top

Youth Female  3 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Poppy Wildman 15 Sram Youth Development - Notts Clarion 3 00:50:18 00:15:1100:17:2900:17:37
2 Jessica Cobbe 13 Leicestershire Road Club - 3 01:02:00 (00:11:42) 00:17:5300:21:4800:22:18
3 Xan Crees 14 Team Empella CycloCross.Com - 3 01:08:48 (00:18:31) 00:21:3100:25:1900:21:58

Back to top

Youth Male  15 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Marcus Holmes 102 Lichfield City CC - 3 00:45:18 00:14:1700:15:1100:15:49
2 Isaac Peatfield 107 Bolton Hot Wheels CC - 3 00:46:43 (00:01:25) 00:14:1700:16:1200:16:13
3 Timothy Elsmore-Martin 101 Sram Youth Development - 3 00:47:05 (00:01:46) 00:14:1900:16:1200:16:33
4 Nick Edwards 100 Matlock CC - Matlock CC 3 00:47:06 (00:01:47) 00:14:2100:16:0900:16:34
5 Sam Beeston 97 Pro Vision Cycle Clothing - 3 00:48:47 (00:03:29) 00:14:2300:17:1900:17:04
6 Reuben Orr 106 Sram Youth Development - 3 00:49:07 (00:03:48) 00:14:1800:17:1400:17:33
7 Archie Lewis 261 SRAM Youth Deveolpment Team - 3 00:50:54 (00:05:36) 00:14:1500:18:4500:17:53
8 Aaron Chambers-Smith 98 Bolsover & District Cycling Club - 3 00:51:52 (00:06:34) 00:14:5400:18:1700:18:40
9 Jake Jackson 104 Arrow Cycles - 3 00:52:16 (00:06:57) 00:15:5300:18:0500:18:17
10 Luke Arrowsmith 96 -0 3 00:52:49 (00:07:30) 00:15:1300:18:4000:18:54
11 Joshua Hubble 103 Halesowen A & CC - 3 00:57:26 (00:12:08) 00:16:0500:20:3600:20:45
12 Joe Bale 278 Sherwood Pines Cycling Club - 3 00:59:27 (00:14:08) 00:16:5000:20:5800:21:38
13 Cameron Macleod 105 Halesowen A & CC - 3 01:00:08 (00:14:50) 00:17:1600:21:4700:21:03
14 Oliver Harding 256 -0 3 01:25:51 (00:40:32) 00:24:5700:29:0200:31:51
15 Tom Dussek 99 Sram Youth Development - 2 00:33:38 00:14:1600:19:21

Back to top

What's New In The Shop:

Squirt Chain Lube 15ml x 10

Squirt Chain Lube 15ml x 10
Advertise your business/event here »