2015 British Cycling MTB Cross-Country Series Rd2 RESULTS:

18th - 19th April 2015  |  Newnham Park

491 Competitors


Jump to category:

Veteran MaleVeteran FemaleSuper Veteran MaleJuvenile MaleJuvenile FemaleJunior MaleJunior FemaleGrand Veteran MaleGrand Veteran FemaleExpert MaleExpert FemaleElite MaleElite FemaleYouth FemaleYouth MaleFun FemaleFun MaleOpen FemaleOpen MaleSport MaleUnder 10 FemaleUnder 10 MaleUnder 12 FemaleUnder 12 MaleUnder 8 FemaleUnder 8 Male

Roots and Rain Analysis  
Veteran Male  45 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5
1 Marc Chamberlain 403 WDMBC/Specialized Ruislip - 5 01:17:36 00:14:3100:15:3600:15:5100:15:4400:15:51
2 Paul Hopkins 401 Merida - 5 01:20:42 (00:03:07) 00:14:4500:16:1400:16:3100:16:4600:16:24
3 Sam Humphrey 404 -0 5 01:21:09 (00:03:33) 00:14:4500:16:2600:16:4600:16:3900:16:31
4 Anthony White 408 Xcracer.com/Scimitar / Mt. Zoom / Cannondale 5 01:22:19 (00:04:44) 00:15:2000:16:3900:16:3700:16:4600:16:55
5 Jason Painton 405 -0 5 01:23:07 (00:05:31) 00:15:1800:16:4000:16:4200:17:1400:17:11
6 Lewis King 402 Beeline Bicycles RT - 5 01:23:40 (00:06:05) 00:14:5800:19:0300:16:2300:16:3300:16:42
7 Dan Howe 407 Wolsey RT - 5 01:24:01 (00:06:25) 00:15:4500:16:5800:17:1300:17:0000:17:03
8 Robert Purcell 406 Neon-Velo Cycling Team - 5 01:24:33 (00:06:57) 00:16:0400:16:4200:17:0900:17:4900:16:46
9 Lee Hayward 418 Bike Motion Racing - 5 01:24:35 (00:06:59) 00:15:3500:16:5900:17:1000:17:2600:17:23
10 Mark Spratt 422 Bikesoup Test Team - 5 01:27:00 (00:09:24) 00:16:2300:17:1400:17:1500:17:5700:18:10
11 Stuart King 411 Ridebike.co.uk - 5 01:27:16 (00:09:40) 00:16:0100:17:2700:17:2900:18:2700:17:51
12 Lloyd Bettles 412 Clee Cycles - 5 01:27:35 (00:09:59) 00:15:4900:17:1500:17:2400:17:4300:19:21
13 Peter Dawe 427 Southfork Racing.co.uk - 5 01:27:45 (00:10:09) 00:16:3300:17:5300:17:4200:17:5200:17:44
14 Stuart Skidmore 420 Worcester Cycle Centre - 5 01:28:06 (00:10:30) 00:16:1700:18:1100:17:5100:18:0500:17:40
15 Christopher Taylor 410 Wolverhampton Wheelers - 5 01:28:37 (00:11:01) 00:15:5800:17:4000:18:1100:18:4100:18:05
16 Martin Ross 453 Bournemouth Jubilee Wheelers - 5 01:28:41 (00:11:05) 00:17:1200:17:1700:17:3900:18:1500:18:16
17 Stephen Hopper 416 Richardsons Cycle Club - 5 01:28:47 (00:11:12) 00:16:4500:17:4200:17:5100:18:2900:17:58
18 Sean Scott 417 WDMBC/Specialized Ruislip - 5 01:29:19 (00:11:43) 00:16:2800:18:1000:18:1100:18:3100:17:58
19 Nicholas Popham 414 Naked Bikes Hai-Bikes Imp Sport - 5 01:29:32 (00:11:56) 00:16:0300:17:4200:17:5700:18:0500:19:43
20 Nick Reese 433 -0 5 01:29:46 (00:12:10) 00:16:1600:17:5900:19:0700:18:1800:18:05
21 Nick Butler 428 Southfork Racing.co.uk - 5 01:30:00 (00:12:24) 00:16:5800:18:1000:18:1500:18:1800:18:18
22 Jason Marriott 425 Army Cycling Union - 5 01:30:25 (00:12:49) 00:17:0500:18:0200:18:1100:18:4200:18:23
23 Andy Jones 424 Clee Cycles - 5 01:30:56 (00:13:20) 00:17:0600:18:1500:18:2600:18:2600:18:41
24 David King-Smith 419 -0 5 01:31:58 (00:14:22) 00:17:0400:18:0800:18:3400:18:5600:19:14
25 James Bovey 429 Mid Devon CC - 5 01:32:24 (00:14:48) 00:17:2100:18:3500:18:2900:18:4800:19:07
26 Dean Vessey 454 Plymouth Corinthian CC - 5 01:33:13 (00:15:37) 00:17:3400:18:4300:18:2800:19:0600:19:20
27 Darren Matthews 451 CC Weymouth - 5 01:34:15 (00:16:39) 00:17:3600:18:4200:19:1300:19:1200:19:30
28 Danny Lowthorpe 445 Langsett Cycles RT - 5 01:34:49 (00:17:13) 00:17:4800:18:5900:19:1000:19:1800:19:31
29 Mark Green 421 OffCamber - 5 01:35:27 (00:17:51) 00:17:0500:19:2300:19:2300:19:3600:19:58
30 Bill Kay 423 Hetton Hawks CC - 5 01:36:28 (00:18:52) 00:17:3500:19:1400:19:4600:19:5700:19:54
31 Damian Baker 432 -0 5 01:37:12 (00:19:36) 00:18:0100:19:3200:19:4400:19:5600:19:57
32 Mark Whittaker 447 Army Cycling Union - 5 01:37:26 (00:19:50) 00:17:3500:19:3000:19:3200:20:0900:20:38
33 Christopher Kelly 444 Offcamber - 4 01:17:52 00:18:0000:19:3400:20:0000:20:17
34 Bryan Healy 438 -0 4 01:19:51 00:18:2100:20:0800:20:2000:21:00
35 Stacey Bray 431 Kernow Riders - 4 01:20:28 00:18:2200:20:1700:20:3600:21:12
36 David Shaw 440 PH-MAS Cycling - 4 01:20:31 00:18:5100:20:3800:20:1400:20:46
37 Stuart Crighton 442 Army Cycling Union - 4 01:20:43 00:19:0300:20:3900:20:4400:20:16
38 Jake Jakobson 439 Welland Valley CC - 4 01:21:37 00:18:5000:20:5000:20:5800:20:57
39 Timothy Clarke 452 -0 4 01:22:31 00:19:1600:20:5700:21:1500:21:02
40 Daniel Wood 441 EHF Velopro - 4 01:25:35 00:19:1500:21:2600:22:2200:22:31
41 Matthew Craner 436 Royal Navy & Royal Marines CA - 3 00:55:37 00:16:5900:19:0700:19:30
42 Martyn Wilson 450 -0 3 01:13:17 00:21:3800:25:3100:26:07
43 Craig Bowles 413 Bike Motion Racing - 2 00:34:34 00:16:4200:17:51
44 Rob Smith 430 Royal Navy & Royal Marines CA - 2 00:37:58 00:17:4900:20:08
45 Ben Dale 409 Climb On Bikes CC - 1 00:15:50 00:15:50

Back to top

Veteran Female  8 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Alison Holmes 542 Run & Ride - 4 01:26:05 00:20:0600:21:3400:22:0700:22:16
2 Maddi Smith 541 Bolsover & District Cycling Club - 4 01:27:53 (00:01:49) 00:20:3500:22:3600:22:0600:22:34
3 Nicky Hughes 548 Specialized Racing - 4 01:28:15 (00:02:11) 00:20:3600:22:1900:22:3800:22:41
4 Jemima Leach 549 Big Maggys - 4 01:33:37 (00:07:32) 00:21:3000:23:2900:23:4800:24:47
5 Helene Mon Petit 545 Caesarean CC Jersey - 4 01:37:45 (00:11:40) 00:22:2500:24:3000:25:1100:25:39
6 Jackie Shute 550 EMBC - Exeter Mountain Bike Club - 4 01:46:16 (00:20:12) 00:23:5000:26:3600:27:1600:28:32
7 Lucy Chilvers 546 Cyclo Monster - 4 01:47:55 (00:21:51) 00:23:0300:25:5800:25:4200:33:10
8 Sarah Vigrow 547 Welland Valley CC - 3 01:28:14 00:27:0200:30:2800:30:42

Back to top

Super Veteran Male  10 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Ian Petherbridge 602 Southdowns Bikes Cycling Club - 3 01:00:41 00:19:0500:20:5300:20:43
2 Andrew Roberts 601 Cotswold Veldrijden - 3 01:01:29 (00:00:48) 00:19:1000:21:1200:21:06
3 Andy Firman 603 Cycle-Tec - 3 01:02:36 (00:01:54) 00:19:4600:21:1700:21:32
4 Kim Marks 610 Leisure Lakes Bikes.com - 3 01:06:13 (00:05:31) 00:20:3700:22:4800:22:46
5 Denis Smith 604 -0 3 01:07:23 (00:06:42) 00:21:4700:23:0500:22:30
6 Gary Wallbridge 609 Guernsey Velo Club - 3 01:08:00 (00:07:19) 00:20:5600:23:2200:23:41
7 Graham Whiting 608 Bolsover & District Cycling Club - 3 01:08:41 (00:08:00) 00:21:4900:23:2800:23:24
8 Alan Morris 605 Lichfield City CC - 3 01:18:41 (00:18:00) 00:24:2300:26:5300:27:24
9 Stephen Collen 606 Coed Llandegla N Wales MBA - 3 01:24:01 (00:23:19) 00:26:0200:29:2200:28:36
10 Robert Lee 607 -0 2 01:32:05 00:41:2000:50:45

Back to top

Juvenile Male  24 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Ben Tulett 461 Beeline Bicycles RT - 2 00:32:08 00:15:3100:16:37
2 Harry Birchill 462 Certini - 2 00:32:13 (00:00:05) 00:15:3400:16:38
3 Charlie Craig 463 Pioneer Scott Syncros - 2 00:32:13 (00:00:06) 00:15:3600:16:37
4 Charlie Aldridge 483 Stirling Bike Club - 2 00:33:57 (00:01:50) 00:16:1200:17:45
5 Oliver Draffan 467 Derwentside CC - 2 00:34:41 (00:02:33) 00:16:4000:18:00
6 Thomas Timberlake 464 Banjo Cycles - 2 00:35:05 (00:02:58) 00:16:3700:18:28
7 Marcus Holmes 466 Lichfield City CC - 2 00:35:06 (00:02:58) 00:16:4300:18:23
8 Noah Charlton 468 BowlPhish Bontrager Racing - 2 00:35:38 (00:03:30) 00:17:0300:18:35
9 Harvey Rollason 465 Lichfield City CC - 2 00:36:00 (00:03:52) 00:17:4800:18:11
10 Jamie Johnston 477 Team Thomsons Cycles - 2 00:36:08 (00:04:00) 00:17:0800:18:59
11 Huw Higgins-Worrall 471 Abergavenny RC - 2 00:36:29 (00:04:22) 00:17:3200:18:57
12 Max Hinds 470 1st Chard Wheelers - 2 00:36:45 (00:04:37) 00:17:4900:18:55
13 Angus Hawkins 469 Palmer Park Velo - 2 00:36:48 (00:04:40) 00:17:4500:19:02
14 Drew Armstrong 473 XMTB McConvey Cycles - 2 00:36:49 (00:04:41) 00:17:2000:19:28
15 Rory Mcguire 475 Perth United Cycling Club - 2 00:37:21 (00:05:13) 00:17:4600:19:34
16 Archie Lewis 478 Pines Cycles - Felt - Enve - 2 00:38:14 (00:06:06) 00:18:0500:20:09
17 Lee Harvey 474 XMTB McConvey Cycles - 2 00:39:35 (00:07:27) 00:18:5000:20:44
18 Louis Jakobson 479 Welland Valley CC - 2 00:39:58 (00:07:51) 00:18:5100:21:06
19 Reuben Orr 482 Sherwood Pines Cycles SRAM RT - 2 00:40:33 (00:08:25) 00:18:5600:21:36
20 Aaron Payne 480 Chippenham & District Wheelers - 2 00:43:55 (00:11:47) 00:20:4300:23:11
21 Tristan Davies 484 One and All Cycling - 2 00:46:20 (00:14:13) 00:22:2300:23:57
22 Oliver Allen 481 Mid Devon CC - 2 00:47:27 (00:15:19) 00:22:4200:24:44
23 Matt Gregory 476 -0 2 00:56:44 (00:24:36) 00:24:2000:32:23
24 Seth Owen 487 -0 2 00:56:53 (00:24:45) 00:26:4700:30:05

Back to top

Juvenile Female  10 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1
1 Harriet Harnden 191 Malvern Cycle Sport - 1 00:19:38 00:19:38
2 Anna Mcgorum 200 Peebles CC - 1 00:20:16 (00:00:38) 00:20:16
3 Polly Henderson 193 Stewartry Wheelers - 1 00:21:23 (00:01:45) 00:21:23
4 Poppy Wildman 190 Nottingham Clarion CC - 1 00:21:27 (00:01:49) 00:21:27
5 Maddie Wadsworth 192 Beeline Bicycles RT - 1 00:21:42 (00:02:04) 00:21:42
6 Nicole Clarke 194 Birkenhead North End CC - 1 00:22:47 (00:03:10) 00:22:47
7 Harley Pell 196 Cycle Club Ashwell (CCA) - 1 00:25:24 (00:05:46) 00:25:24
8 Megan Bettles 199 Numplumz Mountainbikers - 1 00:25:26 (00:05:48) 00:25:26
9 Amelia Wayte 198 www.Zepnat.com RT - GSG Clothing - 1 00:25:34 (00:05:56) 00:25:34
10 Megan Macmahon 197 Team Darenth - 1 00:25:59 (00:06:22) 00:25:59

Back to top

Junior Male  30 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Frazer Clacherty 101 Nutcracker Racing - 4 00:59:30 00:14:0000:15:2400:15:1000:14:54
2 William Gascoyne 102 Pines Cycles - Felt - Enve - 4 00:59:41 (00:00:12) 00:13:5900:15:2300:15:1500:15:03
3 Mark Mcguire 103 Mountain Trax RT - 4 00:59:45 (00:00:16) 00:13:5700:15:2300:15:2000:15:04
4 Thomas Craig 104 Pioneer Scott Syncros - 4 01:00:29 (00:00:59) 00:14:0400:15:1900:15:3000:15:34
5 Oliver Stean 112 Evolution Cycles - 4 01:02:20 (00:02:50) 00:14:4600:15:5900:15:5000:15:44
6 Arthur Green 105 Clee Cycles - 4 01:02:26 (00:02:57) 00:14:5700:15:4700:15:4900:15:52
7 Oliver Lowthorpe 120 Jersey Cycling Association Youth Academy - 4 01:03:53 (00:04:23) 00:15:1800:16:3000:16:2000:15:43
8 Stan Pritchard 111 Malvern Cycle Sport - 4 01:04:13 (00:04:44) 00:14:4300:16:2600:16:3200:16:31
9 James Curry 106 Cycling Ulster - 4 01:04:25 (00:04:56) 00:15:2000:16:5500:16:2100:15:47
10 Tom Holland 114 West Coast MTB/Velotive - 4 01:04:50 (00:05:20) 00:15:2500:16:2100:16:2100:16:41
11 Calum Magowan 119 Peebles CC - 4 01:04:54 (00:05:24) 00:14:4500:17:1200:16:2200:16:33
12 Jacob Phelps 110 Muddybumbikes Cycle Club - 4 01:05:00 (00:05:30) 00:15:2200:16:2100:16:3700:16:38
13 Chris Rothwell 118 Ride 24/7 - 4 01:05:20 (00:05:50) 00:14:5800:16:4300:16:2900:17:09
14 Matthew Fratesi 109 Severn RT - 4 01:05:42 (00:06:12) 00:14:5600:16:5100:16:5100:17:02
15 Joshua Brooks 124 Malvern Cycle Sport - 4 01:06:54 (00:07:24) 00:15:2700:17:0700:17:0700:17:11
16 Paddy Atkinson 115 Bikesoup Test Team - 4 01:07:01 (00:07:31) 00:14:4400:19:1500:16:4900:16:11
17 Gregg Booker 131 Team Elite - 4 01:07:10 (00:07:41) 00:15:2800:17:1800:17:3600:16:47
18 Joe Barnwell 113 Marsh Tracks Race Team - 4 01:07:13 (00:07:43) 00:15:2800:17:4200:17:2000:16:40
19 Ewan Grivell-Mellor 134 Mid Shropshire Wheelers - 4 01:08:18 (00:08:48) 00:15:3400:17:3300:17:3500:17:35
20 Miles Worner 107 Mountain Goat Coaching - 4 01:08:30 (00:09:01) 00:15:3300:17:3700:18:0300:17:16
21 Kris Caines 132 Certini - 4 01:08:44 (00:09:15) 00:15:4100:17:5900:17:3600:17:28
22 Elliot Metcalfe 117 Nutcracker Racing - 4 01:10:49 (00:11:19) 00:16:2400:18:3500:17:5500:17:53
23 Bradley Symonds 121 Team PB Performance - 4 01:12:27 (00:12:57) 00:16:4100:19:1500:17:3700:18:53
24 Charles Hough 116 Pilgrim Flyers - 4 01:14:12 (00:14:42) 00:16:5500:18:4400:19:1000:19:20
25 Jack Griffiths 122 Furness Future Flyers - 4 01:15:24 (00:15:54) 00:17:0600:18:5200:19:1200:20:13
26 Joe Williams 125 VCUK PH-MAS Junior Cycling Team - 4 01:16:20 (00:16:50) 00:17:0800:19:2700:19:5300:19:50
27 Oliver Sanderson 130 -0 4 01:16:55 (00:17:25) 00:17:0700:19:2800:19:5300:20:25
28 Thomas Clarke 126 Red Rose Olympic CC - 4 01:18:18 (00:18:48) 00:18:2000:20:4800:19:3600:19:33
29 Paddy Scullion 133 Kernow Riders - 4 01:20:57 (00:21:27) 00:17:4700:21:0300:20:3500:21:29
30 Joseph Haddock 123 Manx Viking Wheelers - 1 00:15:48 00:15:48

Back to top

Junior Female  12 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Evie Richards 141 T-Mo Racing - 3 00:50:40 00:15:3300:17:4200:17:24
2 Ffion James 142 Abergavenny RC - 3 00:53:58 (00:03:18) 00:17:0300:18:2200:18:32
3 Charlotte Broughton 152 Corley-Cycles Drops RT - 3 00:54:55 (00:04:15) 00:16:5900:18:5300:19:01
4 Erika Allen 146 Team Thomsons Cycles - 3 00:56:11 (00:05:31) 00:17:2700:19:1700:19:26
5 Martha Gill 147 Marin/Stans no Tubes - 3 00:57:42 (00:07:02) 00:17:5200:19:4900:20:01
6 Ella Conolly 143 Contessa Scott Syncros - 3 00:59:17 (00:08:37) 00:17:3100:21:1100:20:34
7 Holly MacMahon 145 WXC World Racing - 3 00:59:54 (00:09:14) 00:18:3200:20:2900:20:52
8 Abigail Van Twisk 144 Corley Cycles - Drops RT - 3 01:00:58 (00:10:18) 00:18:4400:20:4600:21:27
9 Lucy Lee 151 Marsh Tracks Race Team - 3 01:05:19 (00:14:39) 00:19:4700:22:4700:22:44
10 Phoebe Martin 150 Cadence Sport - 3 01:06:13 (00:15:33) 00:20:0700:22:5300:23:13
11 Harriet Dodd 149 Primera-Sports.Com - 3 01:07:58 (00:17:18) 00:20:3200:23:2500:24:00
12 Phoebe Hughes 153 Oneplanet Adventure - 3 01:09:45 (00:19:05) 00:20:5300:24:3100:24:19

Back to top

Grand Veteran Male  29 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Mark Chadbourne 502 Ridebike.co.uk / The Training Room - 4 01:07:03 00:15:4800:17:0800:17:1200:16:54
2 Tim Gould 506 www.Zepnat.com RT - GSG Clothing - 4 01:07:53 (00:00:50) 00:16:1500:17:1000:17:0100:17:25
3 Nigel Brown 503 Westbury Wheelers - 4 01:09:02 (00:01:59) 00:16:1400:17:4200:17:4000:17:25
4 Grant Johnson 501 Sunset Cycles - 4 01:09:03 (00:02:00) 00:16:1000:17:1500:17:3400:18:02
5 Andy Weaving 511 Gloucester City CC - 4 01:11:04 (00:04:00) 00:16:4200:18:0800:18:0800:18:04
6 Stephen Jones 507 Banjo Cycles - 4 01:12:01 (00:04:57) 00:16:4900:18:1100:18:3500:18:24
7 Sam Phillips 535 Rapha Cycling Club - 4 01:14:54 (00:07:51) 00:17:1300:18:5300:19:1300:19:33
8 Matt Wilson 510 Mountain Goat Coaching - 4 01:15:00 (00:07:56) 00:17:2400:18:5500:19:0700:19:32
9 Ashley Roles 516 -0 4 01:15:06 (00:08:03) 00:17:1500:19:2400:19:1500:19:09
10 Adrian Hill 509 Squadra RT - 4 01:15:13 (00:08:10) 00:17:3500:19:1600:19:1500:19:06
11 Richard Dale 514 Dennis Distribution - 4 01:15:14 (00:08:11) 00:17:1400:20:0700:19:0200:18:50
12 David Wadsworth 513 Beeline Bicycles RT - 4 01:16:04 (00:09:01) 00:17:4500:19:3700:19:3000:19:11
13 Nigel Moore 518 Lyme RC - 4 01:16:33 (00:09:30) 00:18:2800:19:0700:19:1000:19:47
14 Richard House 520 One and All Cycling - 4 01:17:10 (00:10:07) 00:18:1500:19:2900:19:4200:19:43
15 Barry White 512 UK-Biking Primera - 4 01:17:23 (00:10:19) 00:17:3000:19:3900:19:5100:20:22
16 Patrick Stokes 517 -0 4 01:17:24 (00:10:21) 00:17:5400:19:4500:20:0000:19:44
17 Robert Jackson 515 Beyond MTB/WDMBC/Specialized - 4 01:17:44 (00:10:41) 00:18:2900:20:0000:19:3500:19:39
18 Mark Hardwicke 519 Bournemouth Arrow CC/Hotel Collingwood - 4 01:19:22 (00:12:19) 00:18:3700:20:1000:20:2300:20:10
19 Colin Tyrer 526 Devon & Somerset Fire and Rescue - 4 01:19:59 (00:12:56) 00:18:3600:20:2500:20:1600:20:40
20 Jason Hopgood 522 -0 4 01:20:31 (00:13:27) 00:19:0000:20:3500:20:2800:20:27
21 Greg Fitzpatrick 523 Malvern Cycle Sport - 4 01:20:37 (00:13:33) 00:18:1300:21:5600:20:2000:20:07
22 Stephen Clayton 521 Lichfield City CC/Zipvit Sport - 4 01:21:51 (00:14:48) 00:19:0100:20:3800:20:5800:21:13
23 Anthony Jennings 527 Somerset RC - The Bicycle Chain - 4 01:22:00 (00:14:56) 00:19:0800:21:0300:20:5200:20:55
24 Nick Welsh 532 -0 4 01:22:12 (00:15:09) 00:19:0700:21:1400:20:5400:20:55
25 Steve Whitehouse 524 Kernow Riders - 4 01:24:22 (00:17:19) 00:19:0200:23:0100:21:0100:21:17
26 Michael Speirs 525 Horwich CC - 3 01:07:50 00:20:4800:23:1100:23:50
27 Geoff Robinson 529 High Peak Cycles RT - 3 01:08:36 00:21:0000:23:4500:23:49
28 Dave Poole 528 The Bicycle Chain/SRC - 3 01:10:58 00:22:3500:25:3600:22:46
29 Norman Carter 533 -0 3 01:11:45 00:22:0000:24:2800:25:17

Back to top

Grand Veteran Female  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Sarah Barnwell 345 Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Conwy - 3 01:05:44 00:20:1000:22:4900:22:44
2 Elizabeth Clayton 346 Lichfield City CC - 3 01:06:58 (00:01:14) 00:20:5600:23:1100:22:51
3 Janet Burthem 350 Velo Club Melyd - 3 01:07:20 (00:01:36) 00:21:0200:23:0600:23:10
4 Penny Allan 347 MazingTree IT - 3 01:12:20 (00:06:36) 00:22:3000:25:0900:24:39
5 Carolyn Speirs 348 Horwich CC - 3 01:14:30 (00:08:47) 00:23:4300:25:3200:25:15

Back to top

Expert Male  67 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5
1 David Creber 202 Westbridge Foods Cycle Club - 5 01:17:39 00:14:1700:15:4500:15:5100:15:4500:15:58
2 Richrd Dunnett 204 TORQ Performance - 5 01:19:42 (00:02:04) 00:14:4200:16:1200:16:0900:16:2600:16:11
3 Joe Norledge 206 -0 5 01:20:08 (00:02:29) 00:15:0100:16:3100:16:2100:16:0300:16:09
4 Paul Lloyd 201 -0 5 01:20:19 (00:02:40) 00:14:4100:16:1600:16:2700:16:3200:16:20
5 Chris Lever 230 -0 5 01:21:30 (00:03:51) 00:15:3400:16:3700:15:5700:16:2900:16:50
6 Kim Little 210 Merida Factory Racing - 5 01:22:09 (00:04:30) 00:15:1800:16:4300:16:3300:16:5200:16:42
7 James Edmond 232 Mountain Goat Coaching - 5 01:22:11 (00:04:33) 00:15:3200:16:4500:16:3400:16:4500:16:32
8 James Patterson 222 Caesarean CC Jersey - 5 01:22:31 (00:04:52) 00:15:2900:16:5800:16:5000:16:3700:16:36
9 Philip Morris 233 XCRacer.com/Scimitar 5 01:22:50 (00:05:11) 00:15:1800:16:4500:16:5100:17:1200:16:42
10 Rhys Hidrio 268 Caesarean CC Jersey - 5 01:22:55 (00:05:16) 00:15:5700:16:5500:16:2900:16:4000:16:52
11 Max Suttie 209 Bike Motion Racing - 5 01:23:12 (00:05:34) 00:14:5300:17:0300:17:0400:17:0400:17:06
12 Sean Frost 214 Tri UK - 5 01:23:19 (00:05:40) 00:16:1300:16:4600:16:3600:16:4900:16:54
13 Will Taylor 208 Southdowns Bikes Casco - 5 01:23:35 (00:05:56) 00:15:2900:16:5600:17:0600:17:0300:16:58
14 Matthew Steven 275 Zappi`s Cycling Club - 5 01:23:50 (00:06:11) 00:16:0900:16:4200:16:5500:17:1300:16:49
15 Edward Worthington 216 Southfork Racing.co.uk - 5 01:24:25 (00:06:46) 00:16:1600:17:0700:17:1200:16:4500:17:03
16 Grant Leavy 205 Urban Cyclery - 5 01:24:36 (00:06:57) 00:15:3300:17:3900:17:1000:17:1300:16:59
17 Nick Drew 226 Dyson Cycles - 5 01:24:43 (00:07:04) 00:16:0900:17:1500:17:0800:17:1800:16:51
18 Chris Bailey 217 Lyme RC - 5 01:24:44 (00:07:05) 00:16:0800:17:1800:16:5100:17:1000:17:15
19 Luke Moseley 211 Climb On Bikes CC - 5 01:25:14 (00:07:35) 00:18:5800:16:2700:16:4400:16:3900:16:24
20 Daniel Drake 215 VC Deal - 5 01:25:23 (00:07:44) 00:16:4500:17:0300:17:1800:17:1000:17:05
21 Adam French 224 Rapha Cycling Club - 5 01:25:33 (00:07:55) 00:15:5400:17:3800:17:2700:17:3300:17:00
22 Ross Flashman 212 Yeti Cycles - 5 01:25:38 (00:07:59) 00:15:5400:17:2800:17:1600:17:2700:17:30
23 Daniel Curtis 228 Manx Mountain Bike Club - 5 01:25:40 (00:08:01) 00:16:2000:17:1900:17:2800:17:2400:17:07
24 Matthew Loake 220 Southfork Racing.co.uk - 5 01:25:47 (00:08:08) 00:16:5000:17:1300:17:0000:17:1600:17:26
25 Ben Wadey 223 Clee Cycles - 5 01:26:39 (00:09:00) 00:16:1700:17:2800:17:2000:18:0700:17:25
26 James Dickens 252 Pedalabikeaway - 5 01:26:47 (00:09:08) 00:16:2200:17:2700:17:3000:17:5800:17:27
27 Peter Warner 213 Ridebike.co.uk - 5 01:27:05 (00:09:27) 00:16:0200:18:0000:17:4200:17:4800:17:32
28 Tom Geeraerts 265 Vlaams Brabantse afdeling - 5 01:27:23 (00:09:45) 00:17:0300:17:3500:17:2900:17:3700:17:38
29 Carwyn Davies 219 TRCC (Towy Racing Cycle Club) - 5 01:27:44 (00:10:05) 00:15:4600:18:0400:17:5500:18:0000:17:57
30 Bruce Dalton 272 The Kinesis Morvelo Project - 5 01:27:59 (00:10:20) 00:16:2900:17:3200:17:4200:17:5900:18:15
31 Geoffrey Gibson 273 Guernsey Velo Club - 5 01:28:12 (00:10:33) 00:16:2100:17:4800:17:5500:18:0200:18:05
32 Steven Chapman 259 Islabikes - 5 01:28:26 (00:10:47) 00:16:5900:17:5400:17:4300:18:0400:17:44
33 Wayne Barr 244 Velocity 44 Stirling - 5 01:28:36 (00:10:57) 00:16:4800:17:2900:17:4900:18:2200:18:06
34 Scott Chalmers 266 Felt Racing - 5 01:28:37 (00:10:58) 00:16:5200:17:4700:17:4100:18:0500:18:10
35 Thomas Ward 231 Newdales Cycles RT - 5 01:28:45 (00:11:06) 00:17:0700:17:5300:17:4800:18:0800:17:47
36 Paul Sole 221 Kernow Riders - 5 01:29:26 (00:11:48) 00:16:4700:17:5600:18:2300:18:1900:17:59
37 Marcin Majchrzyk 274 -0 5 01:29:58 (00:12:19) 00:16:5600:18:3200:18:1800:18:0500:18:05
38 Edwyn Oliver-Evans 243 www.cxmagazine.com - 5 01:29:59 (00:12:20) 00:17:4000:17:4400:18:0700:18:1900:18:07
39 Jon Clemas 250 BOURNEMOUTH JUBILEE - 5 01:30:14 (00:12:35) 00:17:0200:17:5700:18:0500:18:1800:18:50
40 Matthew Taylor 229 -0 5 01:30:18 (00:12:39) 00:16:5700:18:4300:18:2800:18:0800:17:59
41 Ryan Keynes 254 Odiham CC - 5 01:30:41 (00:13:02) 00:16:3800:18:3400:18:4300:18:3600:18:08
42 Mark Byrne 225 Plymouth Corinthian CC - 5 01:30:42 (00:13:04) 00:16:5100:18:4700:18:0200:18:2100:18:39
43 Sam Barley 258 WDMBC/Specialized Ruislip - 5 01:30:58 (00:13:19) 00:17:3800:18:2000:18:0700:18:1200:18:39
44 Christopher Noble 262 Bournemouth Jubilee Wheelers - 5 01:31:33 (00:13:54) 00:17:2500:17:5800:18:3800:18:5800:18:33
45 Martin Pearson 247 Royal Air Force CC - 5 01:31:41 (00:14:02) 00:17:3900:18:2700:18:3000:18:3700:18:26
46 Howard Greenside 271 Caesarean CC Jersey - 5 01:32:08 (00:14:29) 00:16:4400:19:3900:18:2700:18:3800:18:39
47 Chris Dobson 253 Hargroves Cycles/Ridley RT - 5 01:32:44 (00:15:06) 00:16:5500:18:2300:18:3200:19:5200:19:00
48 Nicholas Coley 257 Evans Cycles Race Team - 5 01:33:13 (00:15:35) 00:17:2400:18:4500:19:0000:19:0900:18:54
49 Mark Barnes 235 -0 5 01:33:26 (00:15:47) 00:17:2600:18:2800:18:5000:19:1600:19:23
50 Nathan Smith 238 Windmill Wheels Cycling Club - 5 01:34:11 (00:16:32) 00:18:1400:18:3600:19:0800:19:1200:18:58
51 Pierre Thomas 270 Cadence RT - 5 01:34:39 (00:17:00) 00:17:3500:18:2000:18:3600:19:3400:20:31
52 Mathew Livesey 237 -0 5 01:34:50 (00:17:12) 00:18:3900:18:2500:19:0600:19:2900:19:10
53 Marco Jardim 256 -0 5 01:35:00 (00:17:21) 00:17:3500:18:5600:19:1100:19:4600:19:30
54 Russell Holman 248 Royal Air Force CC - 5 01:36:32 (00:18:54) 00:18:3500:19:2100:19:3200:19:3000:19:33
55 Derek Shanks 245 Trek Concept Store Glasgow - 5 01:37:45 (00:20:06) 00:18:0800:20:1600:19:3000:19:4300:20:06
56 Nick Morris 255 Clee Cycles - 5 01:42:11 (00:24:32) 00:16:3000:18:2300:18:4900:22:2200:26:05
57 Ryan Milne 218 Malvern Cycle Sport - 4 01:08:13 00:16:2800:17:1900:16:5800:17:26
58 Alex Tompsett 246 -0 4 01:18:05 00:18:0700:19:4200:19:5100:20:24
59 David Drysdale 260 -0 4 01:24:18 00:19:0300:21:2200:22:4500:21:07
60 Paul Allanach 249 Velocity 44 Stirling - 4 01:26:43 00:18:2200:21:1300:24:1800:22:50
61 Robin Williams 264 -0 4 01:28:24 00:19:5100:21:5300:23:3800:23:00
62 Tom Wright 239 EHF Velopro - 4 01:31:59 00:19:5000:22:5600:24:2000:24:52
63 Kevin Duffell 261 Four4th - 3 00:58:20 00:17:5700:20:2600:19:56
64 Craig Owen 263 Ronde Cycling Club - 2 00:35:17 00:16:4500:18:32
65 Lee Woodcock 234 EHF Velopro - 2 00:35:32 00:17:2900:18:03
66 Thomas Atkinson 241 Dennis Distribution - 2 00:35:36 00:17:2800:18:08
67 Thomas Stanford 240 VC Norwich - 1 00:17:20 00:17:20

Back to top

Expert Female  8 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Helen Wainwright 491 -0 4 01:26:27 00:20:3400:21:3100:22:3200:21:48
2 Donna Morris 498 XCRacer.com/Scimitar 4 01:27:37 (00:01:10) 00:21:0900:22:0800:22:2700:21:51
3 Angela Laycock 494 Army Cycling Union - 4 01:28:10 (00:01:44) 00:20:1800:22:3800:22:5800:22:15
4 Louise Pearson 495 Royal Air Force CC - 4 01:29:41 (00:03:14) 00:20:3600:22:3400:22:5000:23:39
5 Alex Nichol 493 Iceni Velo - 4 01:33:17 (00:06:50) 00:21:1800:23:2000:24:1200:24:25
6 Kathy Beresford 499 -0 4 01:36:54 (00:10:28) 00:21:2700:25:5200:24:4900:24:46
7 Louise Brown 497 Numplumz Mountainbikers - 4 01:52:53 (00:26:26) 00:25:1900:28:4100:29:4300:29:09
8 Paige Coope 496 Royal Air Force CC - 3 01:37:06 00:27:5000:32:5400:36:21

Back to top

Elite Male  51 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6
1 Grant Ferguson 1 Betch.NL Superior Brentjens MTB Racing Team (BSB) - 6 01:26:22 00:13:0700:14:2200:14:3300:14:4600:14:5700:14:35
2 Emilien Barben 8 Team Zimmermann Bergamont Mathieu SA - 6 01:27:18 (00:00:56) 00:13:2700:14:4600:14:5300:14:5400:14:4700:14:27
3 Jonas De Backer 4 Team Baijot KROSS - 6 01:27:29 (00:01:07) 00:13:2600:14:4700:14:5300:14:5300:14:4700:14:39
4 Milan Vader 18 Netherlands National Team - 6 01:27:50 (00:01:29) 00:13:4300:14:5800:14:4700:14:4700:14:4600:14:47
5 Phillip Pearce 22 Banjo Cycles - 6 01:28:02 (00:01:40) 00:13:3200:15:0000:14:5500:14:5200:14:5400:14:46
6 Martin Gujan 2 Novus OMX Pro Team (OMX) - 6 01:28:41 (00:02:19) 00:15:1100:14:5300:14:4100:14:4600:14:4500:14:22
7 Sebastian Batchelor 10 Fluid Fin Race Team - 6 01:28:55 (00:02:34) 00:14:2500:14:5900:14:5500:14:5600:14:4800:14:50
8 Iain Paton 13 Team Wiggins - 6 01:29:16 (00:02:55) 00:14:1200:14:4400:14:5500:15:0000:15:2300:15:00
9 David Fletcher 9 Pines Cycles - Felt - Enve - 6 01:29:43 (00:03:22) 00:14:0100:14:5100:14:5500:15:0500:15:1800:15:32
10 Ramon Sagues Portabella 5 Guess Bike-Guak - 6 01:30:44 (00:04:23) 00:14:2100:15:0600:15:1200:15:0300:15:2700:15:33
11 Michael Thompson 14 Hope Factory Racing - 6 01:30:52 (00:04:30) 00:14:0500:15:0700:15:1800:15:2400:15:3400:15:21
12 Jason Bouttell 12 Velopro - 6 01:31:09 (00:04:48) 00:14:0700:15:2200:15:1600:15:2300:15:3100:15:29
13 Ian Field 7 Hargroves Cycles - Ridley RT - 6 01:31:28 (00:05:06) 00:14:1500:15:2100:15:2100:15:2800:15:3100:15:30
14 Alexander Welburn 25 TORQ Performance - 6 01:31:33 (00:05:12) 00:14:3400:15:1900:15:1100:15:1800:15:3300:15:36
15 Nick Craig 19 Pioneer Scott Syncross - 6 01:32:01 (00:05:40) 00:14:3900:15:1800:15:0900:15:1800:15:3200:16:05
16 Giles Drake 24 Leisure Lakes Bikes.com - 6 01:32:41 (00:06:20) 00:14:3500:15:1900:15:3800:15:5900:15:4400:15:24
17 Gareth McKee 28 -0 6 01:32:46 (00:06:24) 00:14:2100:15:5400:15:4300:15:3400:15:4400:15:28
18 Jody Crawforth 44 Hargroves Cycles/Ridley RT - 6 01:33:19 (00:06:57) 00:14:2600:15:3900:15:5300:15:4200:16:0400:15:32
19 Martin Gluth 3 Novus OMX Pro Team (OMX) - 6 01:33:27 (00:07:05) 00:18:5600:15:0500:14:5400:15:0100:14:5200:14:36
20 Hamish Batchelor 11 -0 6 01:33:37 (00:07:16) 00:14:0000:15:2400:15:4100:15:5000:16:1500:16:25
21 Richard Jones 31 -0 6 01:34:08 (00:07:47) 00:15:0500:15:4600:15:5800:15:5500:16:0400:15:19
22 Dylan Kerfoot-Robson 20 Mountain Trax RT - 6 01:34:22 (00:08:01) 00:14:5300:15:3500:15:5100:16:0200:16:0900:15:50
23 Christopher Andrews 33 TORQ Performance - 6 01:34:23 (00:08:01) 00:15:2600:16:1900:15:3700:15:2900:15:5500:15:34
24 Steven Roach 27 Cycle-tec - 6 01:34:25 (00:08:03) 00:15:0300:15:2600:15:4100:15:4700:16:1700:16:08
25 Liam Earl 45 Team Corridori - 6 01:34:27 (00:08:05) 00:14:5300:15:3500:15:4400:15:3800:16:1300:16:21
26 Wiebe Scholten 21 Netherlands National Team - 6 01:34:46 (00:08:24) 00:14:0900:15:4400:16:0600:16:1200:16:1900:16:13
27 Steven James 6 Hargroves Cycles/Ridley RT - 6 01:34:51 (00:08:30) 00:14:3100:15:1900:15:4800:16:0200:16:4400:16:24
28 James Hyde 37 Renvale RT - 6 01:34:52 (00:08:31) 00:15:1600:16:1300:15:5400:15:5000:15:5900:15:38
29 Dexter Hurlock 29 Yeti Cycles - 6 01:35:13 (00:08:52) 00:14:5200:15:5600:16:1500:16:0600:16:0300:15:59
30 Nicholas Corlett 35 Manx Mountain Bike Club - 6 01:35:20 (00:08:59) 00:14:3200:16:1900:16:1100:16:3600:15:4700:15:52
31 Graham Boyd 15 XMTB McConvey Cycles - 6 01:35:50 (00:09:28) 00:14:4800:15:4500:16:1100:16:2500:16:1100:16:28
32 George Budd 38 -0 6 01:36:15 (00:09:53) 00:15:1200:16:1700:16:0800:16:1400:16:1500:16:06
33 Lee Williams 41 Bikesoup Test Team - 6 01:36:16 (00:09:54) 00:15:0700:16:3700:16:2600:15:4700:16:1000:16:07
34 James Porter 34 Yeti Cycles - 6 01:37:14 (00:10:52) 00:15:1200:16:4300:16:1500:16:0400:16:2400:16:32
35 Llewellyn Holmes 40 Strada Cycles - 6 01:38:13 (00:11:51) 00:15:2900:16:1500:16:2600:16:2800:16:4800:16:44
36 Scott Chappell 46 Behind The Bikeshed - 6 01:38:23 (00:12:02) 00:15:2400:16:2100:16:4000:16:2800:16:4700:16:40
37 Joe Griffiths 42 -0 6 01:38:27 (00:12:05) 00:15:0400:16:3800:16:2700:16:4300:17:0200:16:30
38 Matthew Adair 17 Cycling Ulster - 6 01:38:29 (00:12:08) 00:15:1700:16:2600:16:2000:16:4400:16:5300:16:47
39 Lee Gratton 36 TORQ Performance - 6 01:40:28 (00:14:06) 00:15:5400:16:3000:16:5200:16:5900:17:0600:17:04
40 Matthew Barrett 30 Renvale RT - 6 01:40:46 (00:14:24) 00:14:5500:16:0500:19:1000:16:4900:16:4400:17:00
41 Jack Ravenscroft 50 -0 6 01:41:36 (00:15:15) 00:14:5400:16:0400:16:2200:18:2600:18:2100:17:27
42 Callum Riley 48 Giant Dealerteams (GDT) - 6 01:41:38 (00:15:17) 00:15:5500:17:1700:16:4400:16:5900:17:2800:17:12
43 Jack Humphreys 43 Wheelbase Altura MGD - 6 01:43:45 (00:17:23) 00:15:5000:17:2000:17:0600:17:3700:18:0300:17:46
44 James Horton 39 Cannondale Racing - 6 01:44:09 (00:17:48) 00:15:4600:17:1900:17:3000:17:4200:17:4000:18:09
45 Matthew Hill 52 UK-Biking/Copyrite - 6 01:45:06 (00:18:44) 00:15:5500:17:3400:17:1600:17:5200:17:4000:18:47
46 Scott McCarron 51 Mountain Trax RT - 5 01:29:28 00:16:3800:18:0500:17:5800:17:5800:18:47
47 Stuart Ballantine 49 XMTB McConvey Cycles - 5 01:34:51 00:16:4400:18:1100:23:5200:17:4200:18:19
48 Ben Roff 47 Orange Monkey Pro Team - 4 01:07:48 00:15:5200:17:0200:17:0800:17:44
49 Tom Bell 26 -0 2 00:29:57 00:14:3200:15:25
50 Michael Serafin 53 Guernsey Velo Club - 2 00:32:47 00:15:3200:17:15
51 David Collins 32 Hope Factory Racing - 1 00:15:06 00:15:06

Back to top

Elite Female  27 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5
1 Annie Last 62 -0 5 01:24:20 00:15:4300:17:0000:17:1200:17:1900:17:04
2 Anne Terpstra 61 Habitat MTB Team Netherlands NT - 5 01:27:00 (00:02:39) 00:15:4400:17:3700:17:5400:18:0000:17:43
3 Anne Tauber 70 MTB Havelte - 5 01:29:05 (00:04:44) 00:16:1200:17:5600:18:2200:18:2100:18:12
4 Alice Barnes 63 Betch.NL Superior Brentjens MTB Racing Team (BSB) - 5 01:30:00 (00:05:39) 00:16:0500:18:0200:18:3100:18:5000:18:30
5 Kerry Macphee 67 Rock and Road Cycles - 5 01:30:42 (00:06:21) 00:16:3700:18:0400:18:2300:18:2200:19:13
6 Bethany Crumpton 64 North West MTB RT - 5 01:32:22 (00:08:01) 00:16:2000:18:2800:19:3700:19:1700:18:38
7 Melanie Alexander 66 Contessa Scott Synchros - 5 01:35:34 (00:11:13) 00:17:3700:19:0300:19:2900:19:4500:19:37
8 Merce Pacios Pujadů 65 Bike Guess-Guak - 5 01:35:53 (00:11:33) 00:18:0800:19:1800:19:2900:19:3800:19:18
9 Lucy Allan 78 MazingTree IT - 5 01:36:03 (00:11:43) 00:18:0700:19:4700:19:3800:19:1600:19:14
10 Jules Toone 80 TORQ Performance - 5 01:37:10 (00:12:50) 00:18:0000:19:4600:19:3200:19:5300:19:58
11 Iwona Szmyd 73 -0 5 01:38:52 (00:14:31) 00:18:1300:19:4200:19:5800:20:1800:20:39
12 Verity Appleyard 83 Brotherton Cycles - 5 01:39:01 (00:14:41) 00:18:3200:19:5900:20:0500:20:2500:19:58
13 Ruby Miller 79 Hargroves Cycles - Ridley RT - 5 01:39:04 (00:14:44) 00:17:3300:20:1700:20:1700:20:3200:20:23
14 Carla Haines 87 Torq Performance - 5 01:39:35 (00:15:15) 00:18:0600:19:5000:20:1000:20:3400:20:53
15 Jane Barr 84 Velocity 44 Stirling - 5 01:40:05 (00:15:44) 00:18:4600:20:1800:20:5700:20:1300:19:49
16 Catriona Ross 76 WDMBC/Specialized Ruislip - 5 01:40:46 (00:16:26) 00:18:4500:19:5400:20:4000:20:4300:20:42
17 Vanessa Holmes 86 Arrow Cycles - 4 01:26:19 00:20:0800:21:3400:22:3000:22:05
18 Anna Cipullo 75 Bikesoup Test Team - 4 01:27:40 00:20:3600:22:0500:22:1200:22:45
19 Flo Dannah 91 -0 4 01:29:32 00:20:2500:22:1800:23:1600:23:32
20 Heidi Gould 82 -0 4 01:33:55 00:21:5500:23:4400:24:1500:24:00
21 Emma Bradley 85 -0 4 01:37:06 00:22:0100:24:4000:25:0500:25:18
22 Hannah Attenburrow 89 Pedal 2 Pedal - 4 01:38:59 00:22:3700:25:1300:25:4100:25:26
23 Annabel Simpson 72 Team Hope Factory Racing - 3 00:57:20 00:17:3100:19:3300:20:14
24 Lucy Grant 77 Peebles CC - 2 00:35:35 00:16:3100:19:04
25 Rebecca Preece 74 Contessa Scott Syncros - 1 00:19:51 00:19:51
26 Claire Oakley 71 XMTB McConvey Cycles - 1 00:27:10 00:27:10
27 Hollie Bettles 88 Renvale RT - 1 00:27:22 00:27:22

Back to top

Youth Female  15 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Sophie Wright 281 Strada Sport - 2 00:37:19 00:19:0700:18:11
2 Megan James 282 Abergavenny RC - 2 00:39:12 (00:01:53) 00:19:4300:19:29
3 Emily Wadsworth 285 Beeline Bicycles RT - 2 00:40:18 (00:03:00) 00:20:1900:19:59
4 Anna Kay 284 Hetton Hawks CC - 2 00:41:01 (00:03:42) 00:20:4000:20:20
5 Kim Baptista 286 Nutcracker Racing - 2 00:42:47 (00:05:29) 00:20:5200:21:55
6 Patsy Caines 294 Certini - 2 00:43:02 (00:05:43) 00:21:5400:21:07
7 Emily Ashwood 289 WXC WOrld Racing - 2 00:43:50 (00:06:32) 00:22:0500:21:45
8 Evie Lane 290 Certini - 2 00:44:01 (00:06:42) 00:21:0900:22:51
9 Emily Field 283 Stirling Bike Club - 2 00:45:36 (00:08:18) 00:22:2800:23:08
10 Amy Selibas 291 Lichfield City CC - 2 00:48:22 (00:11:04) 00:24:1100:24:11
11 Ffyona Booker 293 Matlock CC - 2 00:48:32 (00:11:13) 00:26:4400:21:47
12 Chloe Williamson 298 Malvern Cycle Sport - 2 00:49:04 (00:11:45) 00:24:3600:24:28
13 Katie Allen 295 Team Thomsons Cycles - 2 00:49:24 (00:12:05) 00:24:4000:24:44
14 Holly Hoy 287 St. Ives CC - 1 00:22:37 00:22:37
15 Eve Lyon 296 Nutcracker Racing - 1 00:28:11 00:28:11

Back to top

Youth Male  33 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Ross Harnden 302 Malvern Cycle Sport - 3 00:45:30 00:14:1800:15:2500:15:46
2 Daniel Tulett 301 Specialized Racing - 3 00:46:27 (00:00:57) 00:14:1700:15:5900:16:10
3 Cameron Orr 304 Team Velocite - 3 00:46:37 (00:01:07) 00:14:2900:16:0400:16:03
4 Calum Fernie 303 Nottingham Clarion CC - 3 00:47:00 (00:01:30) 00:14:2900:16:0300:16:26
5 Thomas Mein 305 MTS Cycle Sport / Inkland RT - 3 00:48:16 (00:02:46) 00:15:2100:16:3900:16:15
6 Ben Healy 306 Solihull CC - 3 00:48:38 (00:03:09) 00:15:2200:16:3800:16:38
7 Craig Rogers 310 Birkenhead North End CC - 3 00:49:06 (00:03:36) 00:15:2000:16:4700:16:57
8 Adam Duff 315 XMTB McConvey Cycles - 3 00:49:32 (00:04:02) 00:15:2300:16:5700:17:12
9 Tom Easley 321 Crawley Wheelers - 3 00:49:43 (00:04:13) 00:15:4200:16:5900:17:01
10 Simon Price 308 Marsh Tracks Race Team - 3 00:49:48 (00:04:18) 00:15:2600:17:0300:17:19
11 Olli Dawson 313 Border City Wheelers - 3 00:49:59 (00:04:29) 00:15:5300:17:0900:16:56
12 Harry Yates 307 Hargroves Cycles - Ridley RT - 3 00:50:06 (00:04:36) 00:15:3400:17:1300:17:18
13 Sean Flynn 312 Edinburgh RC - 3 00:50:46 (00:05:16) 00:15:5200:17:3500:17:18
14 Thomas Creighton 317 XMTB McConvey Cycles - 3 00:51:20 (00:05:50) 00:15:5300:17:3700:17:48
15 Harry Lewis 318 Sherwood Pines Cycles SRAM RT - 3 00:52:13 (00:06:43) 00:15:4300:18:0800:18:21
16 Joseph Beckingsale 324 Abergavenny RC - 3 00:52:32 (00:07:02) 00:16:4000:17:5100:18:00
17 Gabriel Cox 319 Certini - 3 00:53:02 (00:07:32) 00:16:2000:18:2900:18:12
18 Nicholas Hamilton 316 Mountain Goat Coaching - 3 00:53:22 (00:07:52) 00:16:5900:18:1800:18:04
19 Joe Barker 337 Southfork Racing.co.uk - 3 00:53:40 (00:08:10) 00:16:5300:18:1600:18:30
20 Luc Monpetit-Le Brun 326 JCAYA - 3 00:54:09 (00:08:39) 00:16:3100:18:5700:18:41
21 Cameron Mason 322 Team Thomsons Cycles - 3 00:54:36 (00:09:06) 00:17:0600:18:3800:18:50
22 Matthew Ellis 325 Sherwood Pines Cycles SRAM RT - 3 00:54:54 (00:09:24) 00:16:5200:19:0000:19:02
23 Louis Brooks 327 Malvern Cycle Sport - 3 00:55:00 (00:09:31) 00:17:0100:18:3800:19:20
24 Oscar Mingay 323 Cardiff JIF - 3 00:55:17 (00:09:47) 00:16:5800:18:5900:19:20
25 Jack Nash 320 Marsh Tracks Race Team - 3 00:55:32 (00:10:02) 00:17:3600:18:5400:19:01
26 Sam Culverwell 311 Guernsey Velo Club - 3 00:56:53 (00:11:23) 00:16:0700:19:3600:21:09
27 Callum MacLeod 340 Palmer Park Velo RT - 3 00:57:27 (00:11:57) 00:17:4100:19:2900:20:15
28 Oliver Snodden 329 Sherwood Pines Cycles SRAM RT - 3 00:57:55 (00:12:25) 00:18:2600:19:4100:19:46
29 Craig Mccarthy 328 XMTB McConvey Cycles - 3 00:58:32 (00:13:02) 00:18:0600:19:4300:20:42
30 Kieran Jarvis 333 Gt Yarmouth CC - 3 00:58:36 (00:13:06) 00:18:1300:19:5700:20:25
31 Robert Staines 334 Hadleigh MTB Club - 3 00:59:22 (00:13:52) 00:18:3400:20:2000:20:27
32 Elliot Bannister 330 Nottingham Clarion CC - 3 00:59:58 (00:14:28) 00:19:1700:20:2000:20:20
33 Travis Pell 332 Cycle Club Ashwell (CCA) - 2 00:40:33 00:19:0300:21:30

Back to top

Fun Female  4 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1
1 Lizzie Jones 458 -0 1 00:28:31 00:28:31
2 Fiona Murphy 456 -0 1 00:28:42 (00:00:11) 00:28:42
3 Fiona Barron 457 -0 1 00:42:47 (00:14:16) 00:42:47
4 Helen Barron 455 -0 1 00:44:04 (00:15:34) 00:44:04

Back to top

Fun Male  17 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Paul Rollason 173 Lichfield City CC - 2 00:39:21 00:20:0300:19:18
2 Joshua Popham 162 Lichfield City CC - 2 00:45:06 (00:05:45) 00:22:4500:22:21
3 Wayne Davies 178 TRCC (Towy Riders) - 2 00:45:13 (00:05:52) 00:22:4600:22:27
4 Simon Harmer 172 Taw Velo - 2 00:45:31 (00:06:10) 00:23:0700:22:24
5 John Allan 166 YOGI Cycling - 2 00:46:07 (00:06:46) 00:22:5400:23:13
6 John Newport 175 Mountain Trax RT - 2 00:48:00 (00:08:38) 00:24:2500:23:35
7 Ian Williamson 167 Malvern Cycle Sport - 2 00:48:28 (00:09:07) 00:24:0600:24:22
8 Jerry Dawson 174 -0 2 00:49:24 (00:10:02) 00:24:4300:24:40
9 Andrew Bingham 170 -0 2 00:49:44 (00:10:22) 00:25:1600:24:27
10 Robert Gregory 180 -0 2 00:49:44 (00:10:23) 00:24:4200:25:02
11 Mark Dawes 177 Pilgrim Flyers - 2 00:50:41 (00:11:20) 00:24:4700:25:54
12 Nick Leach 165 -0 2 00:50:47 (00:11:25) 00:25:2000:25:26
13 Richard Smith 179 -0 2 00:51:00 (00:11:39) 00:24:3700:26:22
14 Andrew Cheesewright 163 -0 2 00:52:03 (00:12:41) 00:26:1000:25:52
15 Luke Selibas 161 -0 2 00:53:29 (00:14:08) 00:26:3300:26:56
16 Douglas Corbett 176 -0 1 00:24:20 00:24:20
17 Paul Barron 171 -0 1 00:48:31 00:48:31

Back to top

Open Female  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Angela Pike 616 Plymouth CC - 2 00:46:56 00:23:4600:23:09
2 Melissa Brand 615 Ikon-Mazda - 2 00:47:57 (00:01:01) 00:24:3000:23:26
3 Amy Jones 614 -0 2 00:48:12 (00:01:16) 00:24:3100:23:41
4 Dani Humphrey 611 -0 2 00:52:14 (00:05:18) 00:26:2500:25:48
5 Zoe Buckland 613 MB Swindon - 2 00:52:35 (00:05:40) 00:26:2100:26:14

Back to top

Open Male  25 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Andy Woodvine 570 The Trailhead - 3 00:54:05 00:16:3200:19:1700:18:15
2 Joe Adsett 558 Malvern Cycle Sport - 3 00:54:10 (00:00:05) 00:17:0300:18:4100:18:25
3 John Owen 563 TheBicycleWorks - 3 00:54:26 (00:00:21) 00:16:4700:18:5300:18:45
4 Barry Mcguire 565 Perth United Cycling Club - 3 00:54:40 (00:00:35) 00:17:0700:18:5300:18:39
5 Chris Edwards 556 -0 3 00:56:09 (00:02:04) 00:17:1700:19:1300:19:38
6 Andrew Edmond 557 Ferryhill Wheelers CC - 3 00:57:54 (00:03:50) 00:18:1600:20:1300:19:25
7 Thomas Harnden 566 Malvern Cycle Sport - 3 00:58:32 (00:04:27) 00:17:3600:20:2200:20:32
8 Sam Whittlesea 577 Somerset RC - 3 00:58:49 (00:04:45) 00:19:1700:19:5700:19:35
9 Anthony Franklin 564 -0 3 01:00:00 (00:05:55) 00:18:5000:20:4200:20:28
10 Max Johnson 554 -0 3 01:00:43 (00:06:38) 00:18:4000:21:1000:20:52
11 Andy Taylor 562 Mid Devon CC - 3 01:01:36 (00:07:31) 00:19:1000:21:1700:21:07
12 Jason Iles 555 -0 3 01:01:48 (00:07:43) 00:19:2300:21:4100:20:43
13 Darren Chappell 552 Behind The Bikeshed - 3 01:02:03 (00:07:58) 00:20:0300:21:2500:20:34
14 Sim Dagger 569 -0 3 01:02:12 (00:08:07) 00:19:5600:21:2200:20:53
15 Chris Slough 567 -0 3 01:04:20 (00:10:15) 00:19:3600:21:5600:22:47
16 Paul Brown 560 Numplumz Mountainbikers - 3 01:05:34 (00:11:29) 00:20:2100:22:5000:22:22
17 Robert Haworth 551 -0 3 01:05:51 (00:11:46) 00:20:3500:22:4800:22:27
18 Duncan Baldie 571 -0 3 01:06:45 (00:12:40) 00:21:1100:22:4400:22:49
19 Jon Ward 576 -0 3 01:06:47 (00:12:42) 00:19:5800:22:1500:24:33
20 Jon Caley 559 -0 3 01:07:00 (00:12:55) 00:20:3300:23:3700:22:49
21 Lee Johnson 573 E3C - 3 01:07:57 (00:13:52) 00:21:1000:23:1500:23:30
22 Ian Grant 575 Peebles CC - 3 01:09:43 (00:15:38) 00:21:3600:23:5500:24:11
23 Robin Havill 574 -0 3 01:12:38 (00:18:33) 00:22:1700:24:2700:25:53
24 Tex Lord 572 -0 3 01:19:16 (00:25:11) 00:23:4500:26:2600:29:05
25 Paul Warner 568 - Team Darenth 2 00:42:38 00:20:0200:22:36

Back to top

Sport Male  40 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Jared Linden 352 Royal Dean Forest CC - 4 01:06:02 00:15:4300:16:4400:16:3700:16:58
2 Alex Dawson 361 Bike Motion Racing - 4 01:08:34 (00:02:32) 00:16:0300:17:2800:17:3300:17:28
3 Jay Horton 362 Pilgrim Flyers - 4 01:08:58 (00:02:56) 00:16:2100:17:2400:17:4100:17:30
4 David Pusey 354 -0 4 01:09:00 (00:02:58) 00:16:2900:17:2900:17:4800:17:13
5 James Braid 359 Team Wiggle - 4 01:09:53 (00:03:50) 00:16:2200:17:5100:17:5800:17:40
6 Seb Lloyd 373 -0 4 01:10:24 (00:04:22) 00:16:0400:17:5200:18:1600:18:11
7 Ben Lawson 356 Nutcracker Racing - 4 01:10:32 (00:04:30) 00:16:1300:18:0600:18:0800:18:03
8 Clay Davies 372 -0 4 01:10:59 (00:04:57) 00:16:3500:17:5800:18:2200:18:02
9 Sam Edwards 358 WDMBC/Specialized Ruislip - 4 01:12:11 (00:06:09) 00:16:2800:18:2400:19:1000:18:07
10 Ho Wai Yim 357 University of Exeter Cycling Club - 4 01:12:12 (00:06:10) 00:17:3200:18:1300:18:2200:18:04
11 Sean Rayment 353 Velopro - 4 01:13:08 (00:07:06) 00:16:5000:18:2300:19:1000:18:44
12 Jonathan Sheasby 363 -0 4 01:13:31 (00:07:28) 00:17:3200:18:4200:18:4200:18:33
13 Lee Morgan 388 MB Swindon - 4 01:13:32 (00:07:30) 00:17:0400:18:2600:19:0100:18:59
14 Matthew O`Toole 365 Malvern Cycle Sport - 4 01:13:34 (00:07:32) 00:17:0400:18:1800:18:5900:19:11
15 Martyn Dunnett 355 -0 4 01:13:57 (00:07:55) 00:17:0800:18:3600:18:4000:19:31
16 Jason Banks 384 Jersey Cycling Association - 4 01:15:31 (00:09:29) 00:17:5500:19:2200:18:4200:19:32
17 Robert Smithers 364 Kings Lynn MTB - 4 01:17:28 (00:11:26) 00:18:1200:20:0400:20:0500:19:06
18 Ross Wildman 378 Cogs Bikes - 4 01:17:31 (00:11:29) 00:17:4800:20:0700:20:0500:19:30
19 David Fancy 389 -0 4 01:17:34 (00:11:32) 00:18:0400:19:3200:20:0200:19:54
20 Ryan Poingdestre 381 Caesarean CC Jersey - 4 01:17:51 (00:11:49) 00:18:2600:20:0400:19:4700:19:32
21 Liam Teesdale 370 -0 4 01:18:44 (00:12:42) 00:18:3000:19:5800:19:4500:20:29
22 Christopher Lyon 375 Royal Air Force CC - 4 01:19:43 (00:13:41) 00:18:1600:20:1200:20:3100:20:42
23 Chris Loynes 368 Army Cycling Union - 4 01:20:00 (00:13:57) 00:17:5900:20:1600:20:0000:21:44
24 Garry Hurst 369 -0 4 01:20:48 (00:14:46) 00:18:0600:19:5300:20:2200:22:25
25 David O`Brien 371 -0 4 01:21:31 (00:15:29) 00:18:1100:20:0200:21:5200:21:25
26 Stephen Haley 360 Velo Sport Jersey - 4 01:21:32 (00:15:29) 00:26:2700:18:1300:18:1900:18:31
27 Christopher Agnew 392 Cogs Bikes - 4 01:21:48 (00:15:46) 00:18:4300:20:3500:20:5800:21:31
28 David Tring 377 -0 4 01:21:57 (00:15:55) 00:18:3500:20:4100:21:0500:21:35
29 Oliver Childs 379 Bike City - T3 - 4 01:21:58 (00:15:56) 00:17:5200:19:4300:20:4500:23:37
30 Ashley Kirk 367 EHF Velopro - 4 01:22:25 (00:16:23) 00:17:5100:19:3100:20:0500:24:57
31 Will Matthews 390 -0 4 01:23:34 (00:17:31) 00:18:5400:20:3600:21:1500:22:47
32 Chris Wills 376 -0 4 01:24:32 (00:18:30) 00:17:5800:22:0100:22:2400:22:09
33 Paul Hutson 380 Arrow Cycles - 4 01:27:06 (00:21:04) 00:19:2400:21:4000:23:1800:22:43
34 Rob Commons 393 Kernow Riders - 4 01:27:07 (00:21:05) 00:18:2900:20:4200:23:0700:24:48
35 Jonathan Marks 391 - Leisure Lakes RT 4 01:30:11 (00:24:09) 00:19:3200:22:0100:24:4000:23:56
36 Ben Sinclair 383 -0 4 01:30:17 (00:24:14) 00:20:3300:22:5000:23:0600:23:45
37 James Buchanan 385 -0 3 01:12:19 00:21:0500:24:5800:26:15
38 James Shuttleworth 382 -0 3 01:18:36 00:24:0500:27:1000:27:20
39 Nathan Wilson 351 Wilsons Wheels Race Team - 2 00:33:41 00:15:4700:17:53
40 David Smith 374 Run & Ride - 1 00:24:35 00:24:35

Back to top

Under 10 Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5
1 Evelyn Higgins-Worrall 94 Abergavenny RC - 5 00:20:54
2 Ellen Garnsworthy 93 Taw Velo - 5 00:22:31 (00:01:37) 00:04:2100:04:1100:04:3200:04:4200:04:43

Back to top

Under 10 Male  3 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6Lap 7
1 Thomas Wadsworth 623 Beeline Bicycles RT - 7 00:21:01 00:03:0400:02:5600:02:5700:02:5700:02:5900:03:0100:03:05
2 Ben Livesey 621 -0 6 00:20:27 00:03:2900:03:2200:03:2500:03:2800:03:2200:03:18
3 Oliver Murphy 622 -0 6 00:22:13 00:03:4900:03:3000:03:3500:03:4000:03:4600:03:52

Back to top

Under 12 Female  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6Lap 7
1 Anna Wadsworth 184 Beeline Bicycles RT - 7 00:19:49 00:02:5000:02:4000:02:4400:02:4600:02:4900:03:0700:02:51
2 Daisy Rollason 182 Lichfield City CC - 6 00:19:47 00:03:2700:03:0900:03:1300:03:2100:03:1800:03:18
3 Rosie Andrews 183 Pilgrim Flyers - 5 00:18:50 00:03:5700:03:3300:03:3900:03:4400:03:56
4 Jasmine Mulkerrin 181 Pilgrim Flyers - 5 00:23:19 00:04:3500:04:1800:04:3800:04:5100:04:55
5 Lucy Baldie 185 -0 4 00:19:46 00:05:0100:04:5200:04:5400:04:57

Back to top

Under 12 Male  6 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6Lap 7
1 Freddy Birchall 587 Certini - 7 00:18:29 00:02:3900:02:3300:02:3500:02:3400:02:3600:02:3400:02:55
2 Matthew Baptista 584 Mid Lancs BMX Club - 7 00:20:37 (00:02:07) 00:02:5900:02:5000:02:5400:02:5600:02:5600:02:5700:03:02
3 Leon Dawes 581 Pilgrim Flyers - 7 00:21:39 (00:03:10) 00:03:0900:02:5700:02:5900:03:0200:03:0400:03:0700:03:19
4 Robert Harnden 586 Malvern Cycle Sport - 7 00:22:37 (00:04:07) 00:03:1100:03:0400:03:0000:03:0200:03:1100:03:1900:03:48
5 Sullivan Berry 585 Redditch Road & Path CC - 6 00:21:31 00:03:3700:03:1700:03:4100:03:3800:03:3400:03:42
6 Chuck Harmer 583 Taw Velo - 6 00:21:49 00:03:2100:03:1500:03:2100:03:5100:03:4900:04:10

Back to top

Under 8 Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Molly Lane 662 -0 3 00:14:26 00:04:5600:04:4200:04:47
2 Hali-Rae Morris 661 XCRacer.com/Scimitar 2 00:13:09 00:07:0600:06:02

Back to top

Under 8 Male  8 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Louis Garnsworthy 641 Taw Velo - 3 00:11:23 00:04:0000:03:4400:03:38
2 Jack Livesey 643 -0 3 00:12:15 (00:00:52) 00:04:0200:04:0300:04:09
3 Albert Rigby 648 Cycle Sport South Hams - 3 00:13:55 (00:02:32) 00:05:0900:04:1600:04:29
4 Toby Murphy 644 -0 3 00:16:11 (00:04:48) 00:05:2500:05:2200:05:23
5 Sam Mulkerrin 642 Pilgrim Flyers - 3 00:16:48 (00:05:25) 00:05:3500:05:3200:05:40
6 Zac Bowles 645 -0 2 00:12:12 00:06:1100:06:00
7 Lenny Richards 647 -0 2 00:13:45 00:07:0000:06:44
8 Nathan Baldie 646 -0 2 00:15:18 00:08:2700:06:51

Back to top

Advertise your business/event here »