Midlands XC MTB Series 2015 R4 RESULTS:

14th June 2015  |  Wyre Forest

181 Competitors


Jump to category:

Elite FemaleElite MaleExpert FemaleExpert MaleFun FemaleFun MaleGrand Vet MaleJunior FemaleJunior MaleJuvenile FemaleJuvenile MaleOpen MaleSport FemaleSport MaleSuper Vet MaleUnder 10 BoysUnder 10 GirlsUnder 13 BoysUnder 13 GirlsVeteran FemaleVeteran MaleYouth FemaleYouth Male

Roots and Rain Analysis  
Elite Female  7 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Bethany Crumpton 69 North West Cycling Club - Team Chance 4 01:35:19 00:23:0000:23:4300:24:2900:24:06
2 Nicky Healy 133 Mammoth Lifestyle Racing Team - 4 01:36:03 (00:00:44) 00:22:4900:24:1500:24:4200:24:16
3 Melanie Alexander 72 Contessa Scott Syncros - 4 01:37:54 (00:02:35) 00:23:4400:24:1800:25:0700:24:43
4 Joanne Clay 73 Torq Performance - 4 01:38:23 (00:03:05) 00:23:3600:24:4400:25:0200:25:00
5 Paula Moseley 91 Climb on Bikes CC - 4 01:39:41 (00:04:22) 00:23:3300:24:3400:25:2700:26:05
6 Ruby Miller 154 Hargroves Cycles RT - 4 01:41:24 (00:06:05) 00:23:5000:25:5100:26:0800:25:34
7 Rachel Fenton 74 Chaingangracing - WXC MTB Team UK 3 01:19:27 00:25:1200:26:1900:27:55

Back to top

Elite Male  7 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6
1 Giles Drake 147 Leisure Lakes Bikes.com - 6 01:52:29 00:17:3900:19:0100:18:5200:18:5800:19:0800:18:48
2 Alex Welburn 61 TORQ Performance - 6 01:52:44 (00:00:15) 00:17:4100:18:5900:18:5400:19:1500:19:1400:18:40
3 James Roe 32 Guernsey Velo Club - 6 01:59:48 (00:07:19) 00:18:3000:19:4800:20:1000:20:1200:20:4000:20:26
4 Steven James 153 Hargroves Cycles/Specialized/Trant/Next - 6 02:04:51 (00:12:22) 00:18:5300:20:2500:20:2400:20:4900:21:5500:22:23
5 Daniel Blackwell 158 Team Elite / Paul Bethell Electrical / BH bikes - 6 02:10:10 (00:17:41) 00:19:3900:20:5600:20:3800:21:2600:23:4100:23:49
6 Alex Paterson 167 Alf Jones RT - 5 01:44:39 (00:00:01) 00:20:3400:20:2600:21:0200:21:1300:21:21
7 Geoffrey Gibson 159 - 5 01:52:08 (00:00:01) 00:21:5200:22:1400:22:1700:22:4400:22:58

Back to top

Expert Female  1 Competitor
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Sophie Fennell 137 Malvern Cycle Sport Westbridge - 3 01:24:54 00:26:4800:28:5800:29:07

Back to top

Expert Male  14 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5
1 Benjamin Wadey 112 clee cycles - 5 01:37:54 00:18:3300:19:3900:19:4500:19:5100:20:05
2 David Creber 110 Westbridge - 5 01:40:18 (00:02:24) 00:17:4300:18:5000:22:4100:19:5900:21:04
3 Luke Moseley 90 Climb on Bikes CC - 5 01:41:09 (00:03:14) 00:19:1400:20:1700:20:2100:20:5900:20:16
4 Tom Fowler 164 Worcester Cycle Centre - 5 01:41:45 (00:03:50) 00:19:0700:20:1200:20:3400:20:5700:20:53
5 Ed Moseley 107 Worcester Cycle Centre - 5 01:42:39 (00:04:44) 00:19:4200:20:2300:20:5500:20:4300:20:53
6 James Dickens 9 Pedalabikeaway - 5 01:44:30 (00:06:35) 00:19:5500:20:5400:21:0400:21:2700:21:08
7 Sam Sayers 161 Lutterworth Cycling Centre RT - 5 01:46:08 (00:08:14) 00:20:0200:21:2400:22:0400:21:1500:21:21
8 Chris Bailey 126 Imp Sport KTM RT - 5 01:46:23 (00:08:29) 00:19:5400:21:5300:21:4900:21:1200:21:34
9 Danny Shaw 94 Guernsey Velo Club - Guernsey Velo Club 5 01:49:46 (00:11:51) 00:20:5000:21:3800:22:1700:22:3500:22:25
10 Nicky Morris 101 CleeCycles/ KCNC/high5/bike monkey - 5 01:50:24 (00:12:30) 00:19:5600:21:5100:21:5000:22:2500:24:20
11 Rob Grimes 46 Pete Yates Cycles - 5 01:51:06 (00:13:12) 00:20:3000:21:5400:21:1600:22:4800:24:37
12 Matthew Greensill 109 Rapid Racer Products - 5 01:52:06 (00:14:12) 00:20:5200:22:1400:22:4000:23:1200:23:08
13 Andy Colver 17 Guernsey Velo Club - 5 01:52:46 (00:14:52) 00:20:4800:22:4100:22:4500:23:1600:23:15
14 Robert Burns 174 - 5 01:54:54 (00:17:00) 00:21:5600:23:2700:22:5100:23:2000:23:19

Back to top

Fun Female  7 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Sarah Vigrow 87 welland valley c c - 2 01:07:19 00:32:2500:34:54
2 Cath Robinson 132 - 2 01:08:51 (00:01:32) 00:33:1600:35:35
3 Wendy Holmes 121 - 2 01:10:27 (00:03:08) 00:33:5800:36:28
4 Jess Posnett 86 The Missing Link - 2 01:10:29 (00:03:10) 00:33:1700:37:11
5 Vikki Jones 48 BikeWorks - 2 01:12:04 (00:04:46) 00:33:3400:38:29
6 Chez Morgan 20 Overspoke Bikes - 2 01:20:56 (00:13:38) 00:36:0500:44:50
7 Joanne Parker-Stirling 14 - 1 00:37:00 00:37:00

Back to top

Fun Male  13 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Chris Edwards 45 - 2 00:50:19 00:23:4100:26:37
2 Phil Baldwin 131 Overspoke Bikes - 2 00:51:57 (00:01:38) 00:24:5100:27:06
3 Luke Selibas 119 MJS Racing - 2 00:52:10 (00:01:51) 00:24:2600:27:44
4 Dominic Bannister 146 - 2 00:54:30 (00:04:11) 00:26:0400:28:25
5 Nicholas Munn 68 - 2 00:56:30 (00:06:11) 00:26:5200:29:38
6 Lee Bradshaw 155 Naked Bikes Impsport - 2 00:57:27 (00:07:08) 00:27:2200:30:05
7 Andrew Lloydlangston 122 halesowen AC & CC - 2 00:57:35 (00:07:16) 00:27:2900:30:05
8 Chris Tappendew 134 Bewdley Outdoors - 2 01:00:52 (00:10:33) 00:28:4300:32:09
9 Mark Bonnes 84 The Missing Link - 2 01:02:39 (00:12:20) 00:30:2100:32:17
10 Elliott Grey 5 Bewdley Outdoors - 2 01:02:43 (00:12:24) 00:28:1000:34:32
11 Stuart Reeves 120 - 2 01:06:56 (00:16:38) 00:31:2500:35:31
12 Nicholas Hird 98 - 2 01:08:25 (00:18:06) 00:32:4900:35:36
13 Simon Greaves 34 Lyme RC - 2 01:26:41 (00:36:22) 00:40:5000:45:51

Back to top

Grand Vet Male  12 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Kirby Bennett 23 Weldtite/SMB - 4 01:30:14 00:21:0400:22:1600:23:0600:23:46
2 Peter Busby 19 Team Jewson - Polypipe - MI racing - 4 01:31:55 (00:01:42) 00:21:2300:22:5100:23:3300:24:06
3 Tim Stowe 31 Jewson/M I Racinf - MI Racing 4 01:34:43 (00:04:29) 00:22:1900:23:1300:24:2600:24:43
4 Nigel Moore 16 Lyme RC - 4 01:38:17 (00:08:04) 00:23:0800:24:2700:25:1800:25:23
5 Carlton Holmes 25 - 4 01:38:22 (00:08:09) 00:23:5200:24:3000:25:2600:24:33
6 Jonathan Edwards 142 Matlock CC - 4 01:40:03 (00:09:50) 00:23:1400:24:5300:26:0800:25:46
7 Mark Hardwicke 138 Bournemouth Arrow - 4 01:41:30 (00:11:17) 00:24:0900:25:3800:25:5400:25:48
8 Chris Watts 21 Matlock CC - 4 01:41:37 (00:11:23) 00:23:3400:25:1300:26:2400:26:24
9 Peter Bromwich 63 West Midlands Cyclo-Cross League - 4 01:42:37 (00:12:23) 00:24:5700:25:5400:25:5600:25:48
10 Andy Bowker 49 Lyme Racing - 3 01:22:59 00:26:0700:27:5000:29:01
11 John Hind 93 Bolsover & District CC - 3 01:30:49 00:27:4100:30:2100:32:45
12 Karl Clay 114 Leek C C - 1 00:34:49 00:34:49

Back to top

Junior Female  1 Competitor
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Phoebe Martin 76 Cadence Sport - 3 01:24:34 00:26:4300:28:5200:28:58

Back to top

Junior Male  6 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Ross Harnden 130 Malvern Cycle Sport - 4 01:18:22 00:18:4100:19:4200:19:5800:19:59
2 Stan Pritchard 166 malvern cycle sport - 4 01:19:10 (00:00:48) 00:18:5600:19:5000:20:1700:20:05
3 Josh Brooks 165 Malvern Cycle Sport - 4 01:20:12 (00:01:50) 00:19:2100:20:1800:20:1900:20:11
4 James Pritchard 70 - 4 01:32:26 (00:14:03) 00:21:0900:22:5700:24:2400:23:55
5 Nathan Rigby Howard 173 Malvern Cycle Sport - 4 01:33:10 (00:14:48) 00:21:3100:23:4100:23:4700:24:10
6 Richard Atkins 82 Mammoth Lifestyle and Fitness - 4 01:43:09 (00:24:47) 00:23:0700:26:5500:26:0600:26:58

Back to top

Juvenile Female  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Harriet Harnden 129 Malvern Cycle Sport - 2 00:50:07 00:24:0900:25:58
2 Josie Nelson 106 M&D - 2 00:56:39 (00:06:32) 00:27:5400:28:45
3 amelie wayte 88 Zepnat - 2 00:58:55 (00:08:48) 00:27:5500:31:00
4 Rosie Young 116 Overspoke Bikes - 2 01:04:03 (00:13:56) 00:15:3500:48:27
5 Jodie Grey 100 Bewdley Outdoors - 2 01:04:31 (00:14:24) 00:15:4500:48:45

Back to top

Juvenile Male  14 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Lewis Askey 65 Lichfield CCC - 2 00:41:57 00:20:2200:21:34
2 Harvey Rollason 115 Lichfield CCC - Runandride - 2 00:45:11 (00:03:15) 00:21:4600:23:25
3 Marcus Holmes 36 Lichfield CCC - Run & Ride - 2 00:46:23 (00:04:27) 00:22:2400:23:59
4 Jake Norton 118 Sherwood pines SRAM RT - 2 00:47:38 (00:05:42) 00:22:3900:24:59
5 Nick Edwards 143 - Matlock CC 2 00:51:36 (00:09:39) 00:25:4400:25:51
6 Simon Wyllie 50 Halesowen CC - 2 00:54:27 (00:12:30) 00:26:1800:28:08
7 Louis Jakobson 83 welland valley c c - 2 00:57:20 (00:15:23) 00:27:5600:29:23
8 David Hird 97 Stratford CC - 2 00:59:32 (00:17:36) 00:29:1800:30:14
9 Henry Lloydlangston 123 halesowen AC & CC - 2 01:00:35 (00:18:39) 00:28:3700:31:57
10 Joshua Hubble 79 Halesowen Cycling Club - 2 01:01:39 (00:19:43) 00:29:1400:32:25
11 Cameron Macleod 102 Halesowen - 2 01:01:47 (00:19:50) 00:29:1500:32:31
12 George Bell 144 - 2 01:29:33 (00:47:36) 00:38:2700:51:05
13 Dan Morrison-Chapman 149 WWCC - 1 00:33:50 00:33:50
14 Zak Dawson 148 Litchfield - 1 00:50:23 00:50:23

Back to top

Open Male  7 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Matt thomas 157 - 3 01:09:10 00:21:4100:23:2200:24:05
2 James Lawrie 35 - 3 01:11:07 (00:01:57) 00:22:2800:24:2700:24:11
3 Anthony Franklin 55 - 3 01:13:38 (00:04:28) 00:23:3200:24:3800:25:27
4 Iain Stamp 172 Team Rocky - 3 01:15:45 (00:06:36) 00:23:2400:26:1100:26:10
5 Lee Marshall 29 - 3 01:17:39 (00:08:29) 00:24:1200:26:5700:26:29
6 John Cooper 162 - 3 01:17:46 (00:08:36) 00:25:1600:26:3200:25:57
7 John Wright 53 Home Bike Services - 3 01:23:13 (00:14:03) 00:25:4000:28:2600:29:06

Back to top

Sport Female  3 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Kate Hemsley 58 - 3 01:21:13 00:26:2700:27:1700:27:29
2 Heulwen Gilbert 104 Ludlow Brewing CO - 3 01:28:19 (00:07:06) 00:28:1100:29:3700:30:30
3 Samantha Robinson 150 Swinnerton Cycles - 2 01:24:26 00:40:0500:44:20

Back to top

Sport Male  21 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Ben Nott 151 Ride 10 - 4 01:24:51 00:20:0700:21:1400:21:4200:21:46
2 Sam Edwards 99 WDMBC / Specialized Ruislip - 4 01:26:18 (00:01:27) 00:20:1900:21:3800:22:3000:21:50
3 Jules Birks 163 VC Londres - 4 01:27:39 (00:02:48) 00:21:3700:21:1000:22:0900:22:41
4 Martin Zietsman 171 - 4 01:28:25 (00:03:34) 00:21:4000:21:4700:22:3600:22:20
5 Mariusz Jaskolski 64 Stourbridge Velo - 4 01:30:26 (00:05:36) 00:21:3300:22:4200:23:1700:22:52
6 Matthew O`Toole 89 Malvern Cycle Sport - 4 01:30:30 (00:05:39) 00:21:3400:21:5400:23:0400:23:56
7 David Singleton 27 Brotherton Cycles - 4 01:31:49 (00:06:58) 00:21:5300:22:5400:23:2900:23:31
8 Andrew Wearing 170 Mike Vaughan Cycles - 4 01:32:34 (00:07:43) 00:22:1300:23:0100:23:3800:23:40
9 Harry Beaumont 22 Aber MTB - 4 01:32:43 (00:07:53) 00:22:0100:23:2000:23:5600:23:26
10 John Gwilliam 59 Malvern Cycle Sport - 4 01:33:01 (00:08:10) 00:21:5400:23:2600:23:5500:23:45
11 Lee Hutchinson 54 Pearce Cycles - 4 01:33:42 (00:08:51) 00:23:4100:23:1600:23:3100:23:13
12 James Garrett 18 Rugby Velo Club - 4 01:35:17 (00:10:26) 00:22:0000:23:4500:24:3400:24:56
13 Benjamin Brindle 127 - 4 01:36:05 (00:11:15) 00:22:4900:24:0500:24:3200:24:39
14 Louis Wells 77 Arrow Cycles - 4 01:37:10 (00:12:19) 00:22:0700:24:1600:25:0400:25:42
15 James Martin 128 - 4 01:38:19 (00:13:28) 00:22:4400:24:5200:24:4600:25:56
16 Thomas Frater 160 - 4 01:40:31 (00:15:41) 00:23:4400:25:1200:25:4300:25:51
17 Simon Richards 41 - 4 01:46:28 (00:21:37) 00:22:4000:25:1600:26:3400:31:56
18 Mike Thomas 168 - 4 01:55:48 (00:30:57) 00:26:5500:28:5200:29:1400:30:44
19 Robin Havill 169 - 4 02:01:07 (00:36:17) 00:28:1100:29:5500:31:0700:31:52
20 David Smith 75 Run and Ride - 2 00:51:00 00:22:5700:28:03
21 Nicholas Hands 8 Malvern Outdoor Elements - 2 00:54:53 00:25:4700:29:05

Back to top

Super Vet Male  3 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Phil Stokes 33 - 3 01:20:09 00:24:4800:27:0500:28:15
2 Gary Wallbridge 42 Guernsey Velo Club - 3 01:32:42 (00:12:33) 00:28:3800:30:4100:33:23
3 Steve Collen 52 Bike factory - 3 01:53:11 (00:33:02) 00:36:1800:37:5600:38:56

Back to top

Under 10 Boys  10 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1
1 Luke Harris 812 Halesowen A & CC - 1 00:08:05 00:08:05
2 Luca Bradley 878 Lichfield CCC - 1 00:08:41 (00:00:36) 00:08:41
3 Jack Bristow 885 Malvern Cycle Sport - 1 00:09:10 (00:01:05) 00:09:10
4 George Parker 837 Matlock CC - 1 00:09:56 (00:01:51) 00:09:56
5 Jesse Bradley 829 Lichfiled CC - 1 00:10:06 (00:02:01) 00:10:06
6 Tom Bristow 886 Malvern Cyclesport - 1 00:13:05 (00:05:00) 00:13:05
7 Ozzy Beswick 810 - 1 00:13:30 (00:05:26) 00:13:30
8 Corin Bradley 808 Lichfield CC - 1 00:13:43 (00:05:38) 00:13:43
9 Eddie Cooper 809 Team Rocky - 1 00:19:45 (00:11:40) 00:19:45
10 Fraser Stamp 844 Team Rocky - 1 00:26:43 (00:18:38) 00:26:43

Back to top

Under 10 Girls  4 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1
1 Elizabeth Williamson 891 Malvern Cycle Sport - 1 00:08:52 00:08:52
2 Harriet Dale 818 Climb On Bikes - 1 00:13:45 (00:04:53) 00:13:45
3 Pippa Dale 817 Climb On Bikes - 1 00:16:12 (00:07:20) 00:16:12
4 Olivia Stamp 845 - 1 00:20:27 (00:11:35) 00:20:27

Back to top

Under 13 Boys  6 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1
1 Connor Smith 814 LCCC - 1 00:06:51 00:06:51
2 Robert Harnden 820 Malvern Cycle Sport - 1 00:07:16 (00:00:25) 00:07:16
3 Max Greensill 807 - 1 00:07:20 (00:00:29) 00:07:20
4 Sullivan Berry 811 Redditch Road & Path CC - 1 00:07:24 (00:00:33) 00:07:24
5 Harry Williamson 890 Malvern Cycle Sport - 1 00:07:51 (00:01:00) 00:07:51
6 Oliver Baker 816 Wolverhampton Wheelers - 1 00:08:24 (00:01:33) 00:08:24

Back to top

Under 13 Girls  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1
1 Lotta Mansfield 813 - Notts Clarion 1 00:07:06 00:07:06
2 Daisy Rollason 819 Lichfield CC - 1 00:07:42 (00:00:36) 00:07:42
3 Millie Geldard 823 - Lichfield CCC 1 00:08:15 (00:01:09) 00:08:15
4 Codie Strickland 815 VC Long Eaton - 1 00:08:17 (00:01:11) 00:08:17
5 Caitlin Harvey 870 Lichfield CC - 1 00:11:31 (00:04:25) 00:11:31

Back to top

Veteran Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Maddi Smith 111 Bolsover & District Cycling Club - 3 01:19:08 00:24:4700:26:2700:27:54
2 Alison Holmes 37 Run & Ride - 3 01:21:07 (00:01:59) 00:25:5900:27:1900:27:48

Back to top

Veteran Male  23 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Marc Chamberlain 71 Specialized Ruislip WDMBC - 4 01:20:13 00:19:1000:20:0300:20:2900:20:30
2 Ben Dale 51 Climb On Bikes Racing - Climb On Bikes/CSS/Green Apple 4 01:26:15 (00:06:03) 00:20:4200:21:4000:22:0300:21:50
3 Stuart Skidmore 30 Worcester Cycle Centre - 4 01:28:08 (00:07:55) 00:20:4000:22:0300:22:5000:22:34
4 Roy Davies 108 Roy Davies - Team Elite 4 01:28:35 (00:08:22) 00:21:1500:22:1500:22:2000:22:43
5 Chris Taylor 26 Wolverhampton wheelers - 4 01:29:40 (00:09:28) 00:20:4900:22:1600:23:0400:23:29
6 Paul Williams 96 Uttoxeter Cycles - 4 01:33:35 (00:13:23) 00:21:5500:23:1300:24:0800:24:17
7 Phil Blacker 95 Team JEWSON / POLYPIPE / MI RACING - 4 01:34:12 (00:14:00) 00:22:1000:23:3600:24:2200:24:03
8 Damian Baker 78 - 4 01:37:39 (00:17:26) 00:21:5500:24:0700:25:3000:26:05
9 Philip Bromwich 57 Eveham Wheelers - 4 01:39:04 (00:18:51) 00:23:5800:24:5200:25:2100:24:51
10 Gaz Strickland 85 VC Long eaton - 4 01:40:43 (00:20:30) 00:24:0300:25:0700:25:2500:26:06
11 Paul Rollason 113 Lichfield CCC - Runandride - 4 01:40:53 (00:20:41) 00:22:3400:25:0500:26:3100:26:41
12 Jonathan Perks 62 CC Giro - 4 01:41:10 (00:20:57) 00:23:4600:25:1500:26:3500:25:32
13 Rob Andrews 67 - 4 01:41:48 (00:21:36) 00:23:1600:25:1600:26:2800:26:47
14 Spencer Parker 103 - 4 01:44:09 (00:23:56) 00:25:1800:25:3400:26:1400:27:01
15 Dan Beaild 156 - 4 01:45:38 (00:25:26) 00:23:5600:26:0700:28:3200:27:02
16 Chris Green 44 - 4 01:47:51 (00:27:39) 00:24:5000:26:4900:27:3900:28:31
17 Paul Askey 66 Lichfield CCC - 4 01:48:09 (00:27:56) 00:24:1900:27:0500:27:4200:29:02
18 Matthew Harris 139 Halesowen A&CC - 3 01:23:25 00:25:5300:28:3400:28:57
19 Jon Dixon 13 The Bike Yard Leamington Spa - 3 01:23:32 00:25:1700:28:3100:29:44
20 Carl M Taylor 135 Stratford CC - 3 01:25:07 00:26:3400:28:4600:29:46
21 Stacey Hubble 80 Halesowen Cycling Club - 3 01:36:07 00:29:1900:31:4200:35:05
22 Wayne Geldard 141 Lichfield CCC - 1 00:27:02 00:27:02
23 Adam Riley 47 BikeWorks - 1 00:39:41 00:39:41

Back to top

Youth Female  3 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Becky Simmons 140 Wolverhampton Wheelers - 3 01:25:02 00:26:2400:28:2300:30:14
2 Amy Selibas 117 Lichfield CCC - 3 01:34:04 (00:09:02) 00:27:4400:32:3000:33:49
3 Melissa Baker 10 Wolverhampton Wheelers - 2 01:06:10 00:29:5500:36:15

Back to top

Youth Male  7 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Sam Culverwell 43 Guernsey Velo Club - 3 01:04:59 00:20:5900:21:3600:22:23
2 Elliot Bannister 56 Notts Clarion - 3 01:12:49 (00:07:50) 00:23:2000:24:1900:25:09
3 Ewan Jones 1 Lichfield CCC/ZipVit Sport - 3 01:19:57 (00:14:58) 00:25:1200:27:1000:27:34
4 Luke Hind 92 Bolsover & District CC - 3 01:25:24 (00:20:25) 00:25:2300:29:0200:30:58
5 Jack Robinson 125 Malvern cycle sport - 3 01:28:36 (00:23:37) 00:27:3500:30:4700:30:14
6 Louis Brooks 136 Malvern cycle sport - 2 00:45:24 00:22:0700:23:17
7 Sam Morris 145 Wrekin Sport - 2 01:00:18 00:27:3400:32:43

Back to top

What's New In The Shop:

Squirt Chain Lube 15ml x 10

Squirt Chain Lube 15ml x 10
Advertise your business/event here »