Midlands XC MTB Series 2015 R6 RESULTS:

12th July 2015  |  Eastridge

182 Competitors


Jump to category:

Sport MaleSport FemaleOpen MaleJuvenile MaleJuvenile FemaleJunior MaleJunior FemaleGrand Vet MaleFun MaleFun FemaleExpert MaleExpert FemaleElite MaleElite FemaleSuper Vet MaleUnder 10 BoysUnder 10 GirlsUnder 13 BoysUnder 13 GirlsVeteran FemaleVeteran MaleYouth FemaleYouth Male

Roots and Rain Analysis  
Sport Male  21 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Alex Whiting 6 Bolsover & District CC - 4 01:23:08 00:19:3400:21:0100:21:1700:21:15
2 Phil Roberts 144 1868 racing Antur Stinios - 4 01:23:49 (00:00:41) 00:19:3500:21:2900:21:1300:21:31
3 Andy Woodvine 13 The Trailhead - 4 01:24:21 (00:01:13) 00:20:1300:21:1400:21:2400:21:28
4 Bart Kieres 17 Bourne Wheelers - 4 01:25:59 (00:02:50) 00:20:3300:21:4400:21:4300:21:57
5 Andrew Wearing 12 Mike Vaughan Cycles Ltd - 4 01:27:32 (00:04:24) 00:20:0500:22:1400:21:5700:23:13
6 Matthew Downes 74 Hargreaves cycles/ Batley cc - 4 01:27:43 (00:04:35) 00:20:3900:21:4500:23:1500:22:02
7 Mariusz Jaskolski 69 Stourbridge Velo - 4 01:30:50 (00:07:42) 00:21:0700:23:1100:23:2500:23:06
8 Garry Hurst 152 KTM Impsport - 4 01:32:34 (00:09:26) 00:21:1900:23:3900:23:5500:23:40
9 Scott Bishop 96 Strada-sport - 4 01:32:55 (00:09:47) 00:21:1000:23:0200:24:2400:24:18
10 Martyn Vickers 70 Vickers Brothers - 4 01:36:20 (00:13:11) 00:22:5300:24:2000:25:3900:23:27
11 Jack Wilson 47 Arrow Cycles - 4 01:37:58 (00:14:49) 00:22:4300:24:2300:25:4100:25:10
12 Matt Rodgers 72 Cambridge University CC - 4 01:39:37 (00:16:29) 00:22:5200:25:1200:25:5800:25:34
13 Thomas Frater 158 - 4 01:41:01 (00:17:52) 00:22:3400:24:2700:25:4100:28:17
14 Matt Lambeth 154 Malvern Cycle Sport - 4 01:47:23 (00:24:15) 00:24:2900:26:3800:27:5100:28:24
15 David Smith 37 Run and ride - 3 01:07:02 00:22:2900:24:1000:20:21
16 James Garrett 51 Rugby Velo Club - 3 01:15:35 00:22:0100:23:3200:30:02
17 Matt O`Toole 165 Malvern Cycle Sport - 3 01:44:26 00:20:1500:38:1100:45:58
18 Peter Flint 85 Cadence Cycles Crystal Palace - 2 00:42:55 00:21:0400:21:51
19 Lee Monks 62 pearce cycles race team - 1 00:23:14 00:23:14
20 Gareth Vickers 156 Rhos-on-sea cc - 1 00:25:54 00:25:54
21 James Fugett 168 - 1 00:26:10 00:26:10

Back to top

Sport Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Kate Hemsley 58 - 3 01:18:42 00:25:4800:26:2400:26:29
2 Traharn Chidley 106 Bird Cycleworks/Sealskinz - 3 01:21:38 (00:02:56) 00:26:0900:28:1800:27:10

Back to top

Open Male  11 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Nicholas Popham 146 Naked Bikes - 3 01:03:30 00:20:2600:21:3900:21:24
2 James Lawrie 50 - 3 01:07:10 (00:03:40) 00:21:3100:22:4200:22:56
3 Iain Stamp 161 Team Rocky - 3 01:13:55 (00:10:26) 00:23:0000:25:3700:25:16
4 Jason Hartwright 52 - 3 01:15:47 (00:12:17) 00:22:3300:25:4900:27:24
5 Andre Pucci 9 mountain trax - 3 01:16:40 (00:13:10) 00:24:5700:25:5900:25:43
6 Tom Harnden 163 Malvern Cycle Sport - 3 01:20:21 (00:16:51) 00:22:1900:30:0900:27:52
7 John Cooper 157 Team Rocky - 3 01:21:46 (00:18:17) 00:26:3100:27:1700:27:57
8 Robin Cummings 91 Buxton CC Sett Valley Cycles - 3 01:22:15 (00:18:46) 00:25:0800:28:3700:28:28
9 Alex Edwards 5 Perry`s Cycles - 3 01:41:11 (00:37:42) 00:29:5300:33:0400:38:13
10 Tony Styles 105 Buxton CC / Sett Valley Cycles - 1 00:22:41 00:22:41
11 Anthony Franklin 15 - 1 00:26:30 00:26:30

Back to top

Juvenile Male  10 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Harvey Rollason 43 Litchfield ccc / Runandride - 2 00:42:09 00:20:3800:21:31
2 Marcus Holmes 68 Lichfield CCC / Run & Ride - 2 00:44:19 (00:02:10) 00:21:2200:22:56
3 Reuben Orr 117 Sherwood Pines Cycles SRAM RT - 2 00:44:46 (00:02:38) 00:21:5000:22:55
4 Aidan Lawrence 3 Eastlands velo - 2 00:44:54 (00:02:45) 00:21:4900:23:04
5 Joshua Popham 132 Lichfield City CC - 2 00:52:17 (00:10:08) 00:24:0300:28:13
6 Simon Wyllie 133 Halesowen CC - 2 00:55:11 (00:13:02) 00:28:3300:26:37
7 Joshua Pell 137 Halesowen - 2 00:55:36 (00:13:28) 00:26:1900:29:16
8 Tom Hartill 104 - 2 00:55:40 (00:13:32) 00:26:0600:29:34
9 Cameron Macleod 24 Halesowen - 2 01:01:23 (00:19:15) 00:28:5200:32:31
10 Josh Hubble 139 Halesowen A&CC - 2 01:02:28 (00:20:19) 00:28:5000:33:37

Back to top

Juvenile Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Harriet Harnden 114 Malvern Cycle Sport - 2 00:49:03 00:24:3300:24:30
2 amelie wayte 8 zepnat - 2 01:04:57 (00:15:53) 00:31:2000:33:36

Back to top

Junior Male  11 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Ross Harnden 92 Malvern Cycle Sport - 4 01:09:42 00:16:1900:17:3200:18:0600:17:43
2 Stan Pritchard 164 Malvern Cycle Sport - 4 01:12:48 (00:03:07) 00:16:5600:18:0600:18:2400:19:22
3 Arthur Green 16 Clee Cycles - 4 01:16:25 (00:06:43) 00:16:5900:18:0300:17:4600:23:35
4 Josh Waters 150 Sherwood Pines Sram RT - 4 01:20:32 (00:10:50) 00:17:5100:19:4100:20:4500:22:13
5 Bradley Symonds 22 Team PB Performance - 4 01:21:07 (00:11:26) 00:18:2700:21:2500:20:2300:20:51
6 James Pritchard 162 - 4 01:32:04 (00:22:22) 00:20:1800:21:5400:26:1100:23:40
7 Richard Atkins 89 Mammoth lifestyle - 4 01:36:13 (00:26:31) 00:21:3500:24:2900:24:4800:25:19
8 Sam Hartill 94 - 4 01:42:49 (00:33:08) 00:22:0400:26:2800:25:5500:28:20
9 James Gibbon 49 Globalbike - 2 00:57:33 00:27:1400:30:18
10 Conall Brown 32 Hemel Hempstead CC - 2 01:08:19 00:20:2900:47:50
11 Josh Brooks 159 Malvern Cycle Sport - 1 00:25:45 00:25:45

Back to top

Junior Female  1 Competitor
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Phoebe Martin 115 Lichfield ccc - 3 01:26:53 00:26:3500:28:5900:31:18

Back to top

Grand Vet Male  16 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Kirby Bennett 60 Team Jewson-Mi racing-Polypipe - 4 01:23:36 00:20:1500:20:2100:21:1500:21:45
2 Pete Harris 143 PEARCE CYCLES - 4 01:29:47 (00:06:11) 00:21:4400:21:5200:22:4300:23:27
3 Tim Stowe 102 JESON/M I RACING - MI Racing 4 01:33:04 (00:09:28) 00:21:4900:22:5500:23:5400:24:25
4 Nigel Moore 79 Lyme RC - 4 01:35:23 (00:11:47) 00:22:3700:23:3700:24:4800:24:20
5 Jon Lightfoot 56 Pines Cycles-Felt-Enve - 4 01:35:24 (00:11:47) 00:22:5700:23:5900:24:2000:24:05
6 CARLTON HOLMES 25 s - NON 4 01:36:30 (00:12:54) 00:22:5900:24:0000:24:3700:24:53
7 Chris Rowe 29 www.Zepnat.com RT-GSG Clothing - 4 01:37:17 (00:13:41) 00:22:5700:24:0000:24:5800:25:21
8 Peter Bromwich 83 West Midlands Cyclo-Cross League - 4 01:38:23 (00:14:47) 00:23:2900:24:3000:25:0900:25:13
9 Karl Clay 57 Leek CC - 4 01:41:44 (00:18:08) 00:23:0100:24:1700:25:5000:28:34
10 Keith Peters 59 Worcester Cycle Centre - 4 01:44:53 (00:21:17) 00:23:3100:25:4300:27:1300:28:25
11 Peter Varian 84 Red Kite Cycles - 3 01:38:19 00:31:3500:32:2600:34:18
12 Craig Turner 33 Pines Cycles - Sherwood Pines Cycles-Polaris 2 00:57:04 00:27:0600:29:58
13 Geoff Robinson 41 High Peak Cycles RT - 2 00:57:10 00:28:1400:28:56
14 Tim Ball 118 Audlem Cyclesport - 2 01:06:47 00:32:0000:34:46
15 Iain Wight 46 North Cotswold CC - 1 00:22:06 00:22:06
16 Andy Bowker 122 Lyme Racing - 1 00:27:03 00:27:03

Back to top

Fun Male  4 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Chris Edwards 27 - 2 00:51:25 00:24:3000:26:54
2 Lee Bradshaw 145 Naked Bikes - 2 00:58:22 (00:06:58) 00:28:2700:29:55
3 Glynn Deakin 141 - 2 01:05:28 (00:14:04) 00:31:1200:34:16
4 Stuart Pell 138 Halesowen - 1 00:37:22 00:37:22

Back to top

Fun Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Stacey Hubble 140 Halesowen Cycling Club - 2 01:00:20 00:29:2500:30:55
2 Mandie James 67 - 2 01:15:25 (00:15:06) 00:35:2300:40:01

Back to top

Expert Male  20 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5
1 David Creber 35 Westbridge - 5 01:28:18 00:16:3700:17:4700:17:2200:17:4600:18:43
2 Tom Fowler 160 Worcester Cycle Centre - 5 01:36:01 (00:07:43) 00:18:0500:18:5900:19:2600:19:2500:20:04
3 Ed Moseley 171 Malvern Cycle Sport - 5 01:36:45 (00:08:27) 00:18:3900:19:3100:19:1000:19:5600:19:27
4 James Dickens 48 Pedalabikeaway - 5 01:37:31 (00:09:13) 00:17:5800:19:5000:19:3900:20:0500:19:57
5 Sam Sayers 95 Lutterworth cycle centre - 5 01:42:41 (00:14:23) 00:19:3800:20:0500:21:1400:20:4200:21:00
6 Nick Morris 155 Clee Cycles - 5 01:44:17 (00:15:59) 00:18:4800:20:5400:21:1300:21:4300:21:36
7 Chris Bailey 170 Imp Sport KTM - 5 01:44:46 (00:16:28) 00:19:1500:21:0700:21:3400:21:3500:21:14
8 Oli Cox 166 - 5 01:46:31 (00:18:13) 00:23:2500:20:3700:20:2800:20:1600:21:43
9 Andrew Magnier 10 Giordana RT - 5 01:47:05 (00:18:47) 00:20:4700:21:2000:22:1200:22:2800:20:17
10 Matthew Greensill 73 Rapid Racer Products - 5 01:49:19 (00:21:01) 00:20:0300:21:3100:22:1200:22:4600:22:46
11 Benjamin Wadey 20 Clee cycles - 5 01:52:14 (00:23:55) 00:18:4900:19:2500:21:0200:21:3900:31:16
12 Mat Livesey 71 Curtis Bikes - 5 01:54:26 (00:26:08) 00:21:3700:22:3100:23:2000:23:4000:23:15
13 Rob Grimes 90 Pete Yates Cycles - 5 01:56:50 (00:28:32) 00:22:5300:21:5000:22:1900:24:1100:25:36
14 I Marin 172 - 5 01:57:29 (00:29:11) 00:20:5600:22:4400:23:2800:24:0600:26:13
15 Wayne Bennett 109 Twigden Homes - 4 01:33:46 00:19:0400:30:0200:25:0700:19:31
16 Luke Moseley 65 Climb on bikes - 3 00:57:26 00:18:3400:19:3600:19:15
17 Matthew Humpage 167 Clee Cycles - 3 01:03:09 00:20:2500:21:1700:21:27
18 Steve Chapman 98 Islabikes - 3 01:10:22 00:24:4900:22:3400:22:57
19 Jonny Shuster 169 Mavic - 2 00:37:58 00:18:2000:19:38
20 Joe Norledge 55 FLATOUT CYCLES/LUPINE LIGHTS - 1 00:17:27 00:17:27

Back to top

Expert Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Helen Wainwright 44 Dave Mellor Cycles - 4 01:39:32 00:22:5900:24:5800:26:0000:25:33
2 Lucy Marshall 63 Coed Llandegla North Wales MBA - 3 01:48:10 00:34:0300:39:4800:34:18

Back to top

Elite Male  9 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6
1 Giles Drake 124 Leisure Lakes Bikes.com - 6 01:48:02 00:16:5400:17:2600:18:0000:18:1100:18:2600:19:03
2 Chris Andrews 26 TORQ Performance - 6 01:48:12 (00:00:10) 00:16:5700:17:3200:18:0200:18:3300:18:4000:18:26
3 Alex Welburn 4 TORQ Performance - 6 01:49:37 (00:01:35) 00:16:5600:17:2800:18:2000:18:4800:18:5700:19:07
4 Joe Griffiths 153 Strada Cycles - 6 01:52:48 (00:04:46) 00:17:1500:18:4500:19:0100:19:2100:19:1500:19:09
5 Lee Gratton 61 TORQ performance team - 6 01:53:31 (00:05:28) 00:17:3600:18:4000:19:0100:19:3900:19:4300:18:50
6 Tom Bell 151 Fluid Fin Race Team - 6 01:55:25 (00:07:22) 00:17:3500:18:3700:19:5600:19:4500:19:3400:19:56
7 Ben Price 173 Torq Performance - 6 02:03:12 (00:15:09) 00:17:5700:19:3100:20:2000:20:2700:21:2800:23:26
8 David Fletcher 149 Pines Cycles - Felt - Enve - 2 00:34:18 00:16:3600:17:42
9 Jack Humphreys 148 Wheelbase Altura MGD - 2 00:50:47 00:19:2900:31:18

Back to top

Elite Female  10 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Alice Barnes 127 Betchinl Superior Brentjeas - 4 01:24:38 00:20:0700:20:5700:22:0600:21:27
2 Bethany Crumpton 21 North West Cycling Club - Team Chance 4 01:25:34 (00:00:56) 00:20:5700:21:3700:21:3800:21:20
3 Jules Toone 120 TORQ Performance - 4 01:29:24 (00:04:45) 00:21:4400:22:3200:22:2700:22:39
4 Melanie Alexander 128 Contessa Scott Synchros - 4 01:31:08 (00:06:29) 00:21:1200:22:5200:23:2700:23:36
5 Joanne Clay 54 Torq Perfromance - 4 01:31:42 (00:07:04) 00:21:2000:23:0100:23:3100:23:48
6 Iwona Szmyd 136 Mt Zoom - 4 01:33:44 (00:09:06) 00:21:3800:23:2500:24:0000:24:39
7 Verity Appleyard 107 Brotherton Cycles - 4 01:38:01 (00:13:23) 00:22:3800:24:0500:25:3100:25:46
8 Paula Moseley 82 Climb on bikes - 2 00:47:55 00:22:4700:25:07
9 Becky Preece 125 Contessa Scott Syncros - 2 00:50:06 00:24:1600:25:50
10 Julie Elder 121 Pedal Power Loughborough - 2 00:52:46 00:25:2800:27:17

Back to top

Super Vet Male  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Roy Hunt 93 clonago BBB morgan blue - Colnago 4 01:27:31 00:21:1100:21:5500:22:0300:22:21
2 Victor Barnett 108 Welland valley cc - 4 01:41:42 (00:14:11) 00:24:0700:25:1900:26:2800:25:46
3 Phil Stokes 86 - 3 01:18:43 00:23:5000:27:2100:27:30
4 Graham Whiting 42 Bolsover & District CC - 3 01:31:51 00:29:1200:31:0200:31:37
5 Steve Collen 99 bike factory - 2 01:26:43 00:37:4700:48:56

Back to top

Under 10 Boys  12 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Bryn Lawrence 749 Eastlands Velo - 3 00:16:40 00:05:1700:05:2800:05:54
2 Luke Harris 716 Halesowen A & CC - 3 00:18:48 (00:02:08) 00:06:0800:06:1200:06:27
3 Dan Wylie Morris 741 - 3 00:18:48 (00:02:09) 00:06:0900:06:1200:06:27
4 Benjamin Livesey 742 Team Livesey - 3 00:20:40 (00:04:01) 00:06:2600:06:5900:07:15
5 Luca Bradley 746 Lichfield CCC - 3 00:21:50 (00:05:11) 00:07:0100:07:2600:07:22
6 Jack Bristow 748 Malvern Cycle Sport - 3 00:22:57 (00:06:17) 00:07:0200:07:3100:08:23
7 Jesse Bradley 745 Lichfiled CC - 3 00:23:41 (00:07:01) 00:07:2800:07:5600:08:16
8 George Parker 713 Matlock CC - 3 00:25:53 (00:09:13) 00:08:1000:09:0600:08:36
9 Jack Livesey 743 Team Livesey - 3 00:25:54 (00:09:14) 00:07:5200:09:2700:08:35
10 Tom Bristow 750 Malvern Cyclesport - 3 00:29:49 (00:13:09) 00:08:5600:10:0800:10:44
11 Corin Bradley 744 Lichfield CC - 3 00:31:12 (00:14:33) 00:10:0600:10:3700:10:28
12 Eddie Cooper 747 Team Rocky - 2 00:31:27 00:15:5900:15:27

Back to top

Under 10 Girls  1 Competitor
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Olivia Stamp 845 Team Rocky - 2 00:35:27 00:19:4900:15:38

Back to top

Under 13 Boys  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Connor Smith 648 LCCC - 4 00:20:53 00:04:4100:05:1800:05:2100:05:30
2 Sullivan Berry 650 Redditch Road & Path CC - 4 00:22:08 (00:01:15) 00:05:0300:05:3100:05:4700:05:46
3 Max Greensill 651 Litchfield CC - 4 00:22:09 (00:01:16) 00:05:0400:05:3100:05:4700:05:46
4 Robert Harnden 652 Malvern Cycle Sport - 4 00:23:16 (00:02:23) 00:05:2500:05:5900:05:5500:05:56
5 Oliver Baker 645 WWCC - 4 00:30:01 (00:09:08) 00:06:5300:07:2300:07:4000:08:03

Back to top

Under 13 Girls  4 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Millie Geldard 649 - Lichfield CCC 4 00:23:45 00:05:1400:06:1100:06:1300:06:06
2 Daisy Rollason 646 Lichfield CC Zipvit - 4 00:24:27 (00:00:42) 00:05:2800:06:3500:06:0100:06:22
3 Martha Jones 653 Clee Cycles - 4 00:25:11 (00:01:26) 00:05:5300:06:1500:06:3300:06:29
4 Codie Strickland 644 VC Long Eaton - 4 00:27:57 (00:04:12) 00:05:5200:06:5500:07:1800:07:51

Back to top

Veteran Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Maddi Smith 66 Bolsover & District Cycling Club - 3 01:18:08 00:24:2700:26:1100:27:29
2 Alison Holmes 7 Run & Ride - 3 01:20:23 (00:02:15) 00:25:3800:27:2700:27:17

Back to top

Veteran Male  24 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Adrian lawrence 2 team elite - MK Cycles/ Pannone 4 01:18:50 00:18:4500:19:3800:20:0100:20:25
2 Ant White 14 XCracer.com/Scimitar / Cannondale - 4 01:21:59 (00:03:09) 00:19:3000:20:3000:20:4800:21:10
3 Richard Samuel 131 CLEE CYCLES KCNC - 4 01:22:40 (00:03:50) 00:19:5600:20:3000:21:0800:21:05
4 Stuart Skidmore 101 Worcester Cycle centre - 4 01:23:51 (00:05:01) 00:19:4300:21:3300:21:2100:21:13
5 Andy Jones 129 Clee Cycles - 4 01:24:57 (00:06:07) 00:19:5400:21:0600:21:3600:22:19
6 Ben Dale 18 Climb on Bikes Racing - Climb On Bikes/CSS/Green Apple 4 01:26:16 (00:07:26) 00:20:2500:22:3300:21:5300:21:23
7 Christopher Clark 135 Rapha CC - 4 01:26:47 (00:07:57) 00:20:3800:22:1300:22:2700:21:27
8 Simon Ridge 97 Pines Cycles-Felt-Enve - 4 01:28:36 (00:09:46) 00:21:1600:22:4600:22:3300:22:00
9 Jason Tonge 53 Lancashire Road Club - 4 01:29:10 (00:10:20) 00:21:0100:22:3200:22:3000:23:05
10 Anthony Morris 130 Roy Davies Cycles - 4 01:31:07 (00:12:17) 00:22:0200:22:3000:23:0900:23:24
11 Gary Strickland 40 VC Long Eaton - 4 01:33:24 (00:14:34) 00:22:2600:22:5600:23:3500:24:26
12 Matthew Ingram 75 Matlock CC - 4 01:35:29 (00:16:39) 00:22:1500:23:3300:24:3800:25:03
13 Bryan Healy 23 - 4 01:35:47 (00:16:57) 00:22:4200:23:2200:24:1400:25:27
14 Philip Bromwich 88 Evesham Wheelers - 4 01:36:28 (00:17:38) 00:23:1800:24:2600:24:2800:24:16
15 Roel Driesen 147 - 4 01:36:46 (00:17:56) 00:21:3300:25:3700:25:5300:23:42
16 Martin Alexander 119 Hinckley crc/B.Page and son cycles - 4 01:48:00 (00:29:10) 00:24:5000:26:3900:27:2200:29:08
17 Adam Riley 1 BikeWorks - 3 01:19:29 00:24:5300:27:1100:27:25
18 Wayne Geldard 110 Lichfield CCC - Run and Ride - 3 01:20:56 00:24:5600:27:3300:28:25
19 Nick Pine 78 Matlock CC - 3 01:35:30 00:29:4000:32:2400:33:25
20 Chris Taylor 31 Wolverhampton Wheelers - 2 00:43:21 00:19:4000:23:40
21 Paul Rollason 81 Litchfield ccc / Runandride - 2 00:44:59 00:21:3100:23:28
22 Jonathan Marshall 126 Zepnat.com - 2 00:48:35 00:22:5500:25:40
23 Steve Crapper 100 Bolsover & District CC - 2 00:58:17 00:27:0800:31:08
24 Lloyd Bettles 134 CleeCycles - 1 00:23:28 00:23:28

Back to top

Youth Female  3 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Becky Simmons 111 Wolverhampton Wheelers - 3 01:24:44 00:26:2100:28:0100:30:22
2 Amy Selibas 112 Lichfield City CC - 3 01:36:31 (00:11:47) 00:29:2000:33:0800:34:03
3 Melissa Baker 76 Wolverhampton Wheelers - 1 00:35:02 00:35:02

Back to top

Youth Male  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Louis Brooks 113 Malvern Cycle Sport - 3 01:03:15 00:20:5000:20:5500:21:29
2 Oliver Snodden 116 Sherwood Pines Cycles SRAM RT - 3 01:05:41 (00:02:26) 00:21:3500:21:4200:22:22
3 Ben Healy 19 Solihull CC - 3 01:06:23 (00:03:08) 00:19:5600:25:2800:20:59
4 Elliot Bannister 38 Nottingham Clarion - 3 01:09:26 (00:06:11) 00:22:2600:22:4500:24:15
5 Ewan Jones 39 Lichfield CCC/ZipVit Sport - 3 01:17:06 (00:13:51) 00:22:4200:27:2300:27:01

Back to top

What's New In The Shop:

Squirt Chain Lube 15ml x 10

Squirt Chain Lube 15ml x 10
Advertise your business/event here »