Midlands XC MTB Series 2015 R7 RESULTS:

9th August 2015  |  Dudmaston

191 Competitors


Jump to category:

Elite FemaleElite MaleExpert FemaleExpert MaleFun FemaleFun MaleGrand Vet MaleJunior FemaleJunior MaleJuvenile FemaleJuvenile MaleOpen MaleSport FemaleSport MaleSuper Vet MaleUnder 10 BoysUnder 10 GirlsUnder 13 BoysUnder 13 GirlsVeteran FemaleVeteran MaleYouth FemaleYouth Male
Elite Female  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Jules Toone 128 TORQ Performance - 4 01:16:14 00:18:3300:18:5900:19:1200:19:30
2 Joanne Clay 56 Torq performance - 4 01:17:59 (00:01:45) 00:18:4300:19:2900:19:5000:19:57
3 Nicky Healy 88 Mammoth Lifestyle Racing - 4 01:19:07 (00:02:53) 00:19:0800:19:4400:20:0900:20:05
4 Verity Appleyard 140 Brotherton Cycles - 4 01:21:50 (00:05:36) 00:20:0900:20:2700:20:4600:20:27
5 Ruby Miller 133 Hargroves RT - 4 01:21:55 (00:05:41) 00:20:0700:20:5500:20:2000:20:31

Back to top

Elite Male  7 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6
1 Jason Bouttell 152 VeloVelocity/Risbygate Solicitors - 6 01:37:13 00:15:3200:16:0300:16:1900:16:2100:16:2400:16:32
2 Chris Andrews 23 TORQ Performance - 6 01:38:58 (00:01:45) 00:15:4900:16:0800:16:3200:16:5000:16:4900:16:47
3 Steven James 134 Hargroves Cycles - Ridley RT - 6 01:40:17 (00:03:04) 00:16:0800:17:0000:16:5500:16:4200:17:0200:16:27
4 Giles Drake 162 Leisure Lakes Bikes.com - 6 01:40:31 (00:03:18) 00:16:1300:16:5400:16:5500:16:4200:17:0200:16:42
5 Joe Griffiths 154 Serada Cycles - 6 01:44:07 (00:06:54) 00:16:2000:17:2500:17:4300:17:3100:17:4100:17:24
6 David Beskeen 164 Psyclewerx - 6 01:46:25 (00:09:11) 00:16:2400:17:1500:17:4900:18:0600:18:1200:18:35
7 Daniel Blackwell 30 Team Elite - 2 00:35:03 00:16:5500:18:07

Back to top

Expert Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Helen Wainwright 143 Dave Mellor Cycles - 4 01:23:54 00:19:5200:21:1100:21:3600:21:13
2 Lucy Marshall 125 Coed Llandegla North Wales MBA - 4 01:43:59 (00:20:05) 00:25:0400:25:2400:25:3600:27:53

Back to top

Expert Male  15 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5
1 Benjamin Wadey 16 Clee cycles - 5 01:25:44 00:16:3400:16:5300:17:3100:17:5100:16:52
2 Chris Lever 24 Cookson Cycles - 5 01:26:36 (00:00:52) 00:16:3200:17:2400:18:0300:17:0800:17:28
3 James Dickens 50 Pedalabikeaway - 5 01:26:45 (00:01:01) 00:16:5300:17:3300:17:1700:17:3000:17:30
4 Robert Rogers 168 Birkenhead North End CC - 5 01:27:27 (00:01:43) 00:16:4700:17:1800:17:3800:17:3500:18:07
5 Wayne Bennett 163 - 5 01:27:56 (00:02:11) 00:16:4400:17:2800:17:4000:17:5400:18:08
6 Oli Cox 169 - 5 01:28:24 (00:02:40) 00:17:0400:17:4000:17:3700:18:1300:17:49
7 Chris Bailey 25 KTM Imsport - 5 01:28:43 (00:02:59) 00:16:5100:17:5600:17:4400:18:2700:17:43
8 Andrew Magnier 5 Giordana Racing Team - 5 01:28:48 (00:03:04) 00:17:0900:17:3700:18:0700:18:3200:17:21
9 Nicky Morris 89 Clee cycles kcnc/high5 - 5 01:30:56 (00:05:12) 00:16:3400:17:5400:18:1900:18:4000:19:28
10 Sam Owens 101 Beeston CC - 5 01:31:07 (00:05:23) 00:17:3500:18:0400:18:2100:18:3600:18:29
11 Daniel Drake 31 VC Deal - 5 01:31:37 (00:05:52) 00:17:3300:18:2400:18:3800:18:3200:18:27
12 Rob Grimes 153 Pete Yates Cycles - 5 01:32:29 (00:06:45) 00:17:2100:18:2300:18:2500:18:4700:19:31
13 Matt Humpage 167 Clee Cycles - 5 01:33:47 (00:08:03) 00:17:5700:18:1900:18:2700:19:0900:19:52
14 Mat Livesey 80 Curtis Bikes - 5 01:36:23 (00:10:39) 00:18:5400:18:5400:19:2300:19:1900:19:52
15 Matthew Greensill 83 Rapid Racer Products - 5 01:37:18 (00:11:34) 00:18:2300:19:1100:19:3500:19:3500:20:31

Back to top

Fun Female  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Vikki Jones 113 BikeWorks - 2 00:50:35 00:24:1800:26:17
2 Mandie James 77 - 2 00:50:36 (00:00:01) 00:24:1800:26:18
3 Cath Robinson 21 - 2 00:55:14 (00:04:39) 00:26:4200:28:32
4 Claire Livesey 122 - 2 00:58:03 (00:07:27) 00:28:0000:30:03
5 Christy Tindall 120 Clee Cycles - 2 00:59:02 (00:08:27) 00:27:4800:31:14

Back to top

Fun Male  9 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Paul Dobson 91 Ashfield RC - 2 00:40:14 00:19:5300:20:21
2 Chris Edwards 26 - 2 00:40:57 (00:00:43) 00:19:5100:21:06
3 Dave Breedon 138 Arrow Cycles - 2 00:41:17 (00:01:03) 00:20:2600:20:50
4 Daniel Betts 32 Bolsover & District Cycling Club - 2 00:43:08 (00:02:54) 00:20:2900:22:38
5 Lee Bradshaw 144 Naked Bikes - 2 00:45:01 (00:04:47) 00:21:3800:23:22
6 Steve Baker 135 Wolverhampton Wheelers - 2 00:46:38 (00:06:24) 00:22:4700:23:51
7 Tim Cooper 108 Bolsover & District Cycling Club - 2 00:47:23 (00:07:09) 00:23:0100:24:21
8 Nick Ralls 119 - 2 00:51:50 (00:11:36) 00:25:1100:26:38
9 Mark Bin 116 - 2 00:58:47 (00:18:33) 00:27:0500:31:41

Back to top

Grand Vet Male  14 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Tim Gould 110 www.Zepnat.com-GSG-Lazer - 4 01:11:24 00:17:3300:17:5700:17:5500:17:58
2 Kirby Bennett 67 Team Jewson-Mi racing-Polypipe - 4 01:12:28 (00:01:04) 00:17:3800:17:5400:18:1500:18:40
3 Peter Harris 136 Pearce Cycles RT - 4 01:15:16 (00:03:52) 00:18:4000:18:3300:18:5300:19:08
4 Tim Stowe 109 jewson/M I Racing/polypipe - MI Racing 4 01:16:08 (00:04:45) 00:18:2700:18:4500:19:0700:19:47
5 Peter Busby 94 Team Jewson -Polypipe-MI racing - 4 01:17:18 (00:05:55) 00:18:2700:18:5900:19:5600:19:56
6 CARLTON HOLMES 20 s - NON 4 01:19:24 (00:08:00) 00:19:4300:19:5600:19:5300:19:50
7 Jonathan Edwards 59 Matlock CC - 4 01:20:08 (00:08:44) 00:19:3200:20:0600:20:4400:19:45
8 Nigel Moore 90 Lyme RC - 4 01:20:23 (00:08:59) 00:19:4000:19:4900:20:2600:20:26
9 Peter Bromwich 92 West Midlands Cyclo-Cross League - 4 01:22:02 (00:10:38) 00:20:1500:20:3500:20:2800:20:43
10 Karl Clay 61 Leek CC - 4 01:22:53 (00:11:29) 00:19:4000:20:0500:21:1900:21:48
11 Chris Rowe 27 www.zepnat.com RT GSG Clothing - 4 01:23:36 (00:12:12) 00:19:4200:20:5100:21:2800:21:34
12 Greg Fitzpatrick 127 Malvern Cycle Sport - 4 01:24:44 (00:13:20) 00:20:4800:21:0300:21:1800:21:33
13 Andy Bowker 7 Lyme Racing - 4 01:27:35 (00:16:11) 00:20:5100:21:5100:22:2200:22:30
14 Peter Varian 93 Red Kite Cycles - 3 01:14:19 00:23:5300:24:5200:25:33

Back to top

Junior Female  1 Competitor
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Phoebe Martin 123 Cadence Sport - 4 01:29:15 00:21:1000:22:2600:23:1100:22:28

Back to top

Junior Male  4 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Ross Harnden 99 Malvern Cycle Sport - 4 01:06:05 00:15:5600:16:2400:16:4000:17:04
2 Bradley Symonds 18 Team PB Performance - 4 01:10:40 (00:04:35) 00:17:2900:18:0100:17:5900:17:10
3 Liam Jeffries 72 TORQ MERIDA AUSTRALIA - 4 01:10:59 (00:04:54) 00:15:5700:17:4300:18:4800:18:29
4 Kieren Brown 65 B&DCC - 4 01:15:01 (00:08:56) 00:18:0000:18:5600:19:5500:18:09

Back to top

Juvenile Female  1 Competitor
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Harriet Harnden 42 Malvern Cycle Sport - 2 00:38:28 00:18:5400:19:34

Back to top

Juvenile Male  6 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Harvey Rollason 117 Lichfield City CC - 2 00:38:19 00:18:3200:19:46
2 Aidan Lawrence 3 eastlands velo - 2 00:40:38 (00:02:20) 00:19:5700:20:41
3 Nick Edwards 87 Matlock CC - Matlock CC 2 00:41:47 (00:03:28) 00:20:4000:21:06
4 Simon Wyllie 104 HACC - 2 00:43:51 (00:05:32) 00:21:1500:22:35
5 George Mills-Keeling 39 Wolverhampton wheelers - 2 00:43:56 (00:05:37) 00:21:1400:22:41
6 Phillip Clarke 97 - 1 00:55:41 00:55:41

Back to top

Open Male  18 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Jack Young 147 - 3 00:58:30 00:18:3800:20:0200:19:50
2 James Lawrie 54 - 3 00:58:32 (00:00:01) 00:18:4200:20:0100:19:48
3 Tony Styles 112 Buxton CC / Sett Valley Cycles - 3 00:59:47 (00:01:16) 00:19:0200:20:1800:20:26
4 Graeme Davidson 161 Kenilworth Wheelers - 3 00:59:53 (00:01:22) 00:19:2500:20:0500:20:21
5 Iain Stamp 46 Team Rocky - 3 01:00:52 (00:02:22) 00:19:0900:20:3800:21:04
6 Sam Chatwin 102 - 3 01:01:06 (00:02:35) 00:19:3700:20:4100:20:47
7 Peter Taylor 150 - 3 01:01:50 (00:03:19) 00:19:4900:20:3200:21:28
8 Tom Harnden 111 Malvern Cycle Sport - 3 01:02:17 (00:03:46) 00:18:4700:21:0800:22:21
9 Lee Marshall 68 - 3 01:03:17 (00:04:47) 00:20:0000:21:3800:21:38
10 Martin Breed 146 - 3 01:04:05 (00:05:34) 00:20:3700:21:4900:21:38
11 John Wright 57 Home Bike Services - 3 01:05:07 (00:06:37) 00:21:0700:21:3800:22:21
12 Robin Cummings 98 Buxton CC Sett Valley Cycles - 3 01:05:36 (00:07:06) 00:21:0400:22:3400:21:57
13 Steve Perdy 149 Swinnerton Cycles - 3 01:05:41 (00:07:10) 00:21:0500:22:1500:22:21
14 John Cooper 159 Team Rocky - 3 01:06:20 (00:07:50) 00:20:3600:22:3500:23:08
15 Chris Rogers 118 - 3 01:06:23 (00:07:52) 00:21:0300:22:2900:22:50
16 Harry Turner 148 Clee Cycles - 3 01:11:01 (00:12:30) 00:20:5000:24:1500:25:55
17 James Hampshire 151 - 2 01:12:22 00:51:3900:20:43
18 Anthony Franklin 9 - 1 00:19:19 00:19:19

Back to top

Sport Female  3 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Kate Hemsley 62 - 3 01:05:20 00:21:5500:21:4000:21:44
2 Jo Gibson 55 - 3 01:11:05 (00:05:45) 00:22:4800:24:0800:24:08
3 Sammi Toop 103 Army cycling union - 3 01:13:22 (00:08:02) 00:23:5200:24:5400:24:35

Back to top

Sport Male  25 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Ben Nott 158 - 4 01:10:40 00:17:0000:17:3800:17:5500:18:06
2 Ben Lawson 15 Nutcracker Racing - 4 01:11:35 (00:00:55) 00:16:5900:17:4900:18:2200:18:24
3 Stuart Mackenzie 160 Royal Navy & Royal Marines CA - Royal Navy 4 01:12:47 (00:02:07) 00:17:5000:18:1000:18:2500:18:21
4 Alex Whiting 4 Bolsover & District CC - 4 01:13:33 (00:02:52) 00:17:4700:18:3900:18:5100:18:14
5 Matt Lewis 82 Abergavenny RC - XCracer.com 29ers 4 01:15:24 (00:04:44) 00:17:4600:19:0600:19:1100:19:19
6 Mariusz Jaskolski 78 Stourbridge Velo - 4 01:15:45 (00:05:05) 00:18:2400:19:0100:19:2800:18:51
7 Matthew Downes 84 Hargreaves cycles/Batey CC - 4 01:15:46 (00:05:05) 00:18:3200:18:5500:19:2900:18:49
8 Bart Kieres 11 Bourne Wheelers - 4 01:16:31 (00:05:50) 00:18:0100:18:5800:19:5600:19:34
9 Matthew O`Toole 155 Malvern Cycle Sport - 4 01:16:52 (00:06:12) 00:18:3100:18:5700:19:2500:19:58
10 David Singleton 33 Brotherton Cycles - 4 01:16:59 (00:06:19) 00:18:3400:19:1900:19:3100:19:33
11 Lee Hutchinson 69 Pearce Cycles - 4 01:17:46 (00:07:06) 00:18:3900:19:1300:19:4400:20:09
12 Ben Lambert 156 Arrow Cycles - 4 01:17:54 (00:07:13) 00:18:3600:19:2400:19:5300:20:00
13 Charles Dennison 22 Manchester Wheelers - 4 01:18:24 (00:07:44) 00:18:5300:20:0300:20:1200:19:14
14 David Smith 34 Run and ride - 4 01:18:54 (00:08:14) 00:18:4000:19:3300:20:2200:20:18
15 Andrew Wearing 6 Mike Vaughan Cycles Ltd - 4 01:19:08 (00:08:28) 00:18:4400:20:1200:19:5900:20:12
16 Jack Wilson 49 Arrow Cycles - 4 01:19:14 (00:08:34) 00:18:3300:19:0100:19:4000:22:00
17 James Martin 51 - 4 01:19:23 (00:08:42) 00:19:0600:19:5200:20:1600:20:07
18 Louis Wells 74 Arrow Cycles - 4 01:21:15 (00:10:34) 00:18:3100:20:2600:20:5500:21:20
19 Matt Rodgers 81 Cambridge University CC - 4 01:21:15 (00:10:35) 00:19:3700:20:3300:20:4000:20:24
20 Martyn Vickers 79 Vickers Brothers - 4 01:22:44 (00:12:04) 00:19:3200:20:3200:21:2300:21:16
21 Ben Sinclair 12 - 4 01:24:17 (00:13:36) 00:20:0100:20:3600:21:0700:22:31
22 Matt Lambeth 166 Malvern Cycle Sport - 4 01:26:56 (00:16:15) 00:20:0200:21:5900:22:2900:22:24
23 Lee Monks 70 Pearce Cycles Race Team - 3 01:00:18 00:19:3700:19:5700:20:43
24 Chris Oak 157 Arrow Cycles - 3 01:06:11 00:20:4800:21:4700:23:34
25 John Gwilliam 58 Malvern Cycle Sport - 1 00:19:16 00:19:16

Back to top

Super Vet Male  4 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Roy Hunt 137 Colnago BBB Morgan Blue - Colnago 4 01:13:59 00:17:5000:18:3900:18:3500:18:54
2 Graham Whiting 40 Bolsover & District CC - 4 01:32:44 (00:18:45) 00:22:3800:23:3900:23:2200:23:03
3 William Hammerton 115 Bridgnorth cycling club - 3 01:17:53 00:24:4700:26:0000:27:06
4 Steve Collen 107 bike factory - 3 01:27:03 00:27:4500:29:2600:29:51

Back to top

Under 10 Boys  23 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Bryn Lawrence 572 Eastlands Velo - 2 00:14:44 00:07:1000:07:34
2 Luke Harris 552 Halesowen A & CC - 2 00:15:14 (00:00:30) 00:07:3700:07:37
3 Benjamin Livesey 573 Team Livesey - 2 00:15:22 (00:00:38) 00:07:3600:07:46
4 Jude Du Toit 564 Newark CC - 2 00:16:26 (00:01:42) 00:08:1200:08:13
5 George Cooper 563 Bolsover + District cc - 2 00:16:39 (00:01:55) 00:08:4200:07:56
6 Daniel Morris 546 Mane D Cycles - 2 00:16:40 (00:01:56) 00:07:4100:08:58
7 Luca Bradley 744 Lichfield CCC - 2 00:18:16 (00:03:32) 00:08:4400:09:31
8 Jesse Bradley 745 Lichfiled CCC - 2 00:18:50 (00:04:06) 00:08:5900:09:51
9 Jack Bristow 748 Malvern Cycle Sport - 2 00:18:54 (00:04:10) 00:08:4700:10:06
10 George Parker 553 Matlock CC - 2 00:21:33 (00:06:49) 00:10:2400:11:08
11 Jack Livesey 574 Team Livesey - 2 00:22:18 (00:07:34) 00:09:4600:12:32
12 George Dale 548 Climb on Bikes - 2 00:22:59 (00:08:15) 00:10:3500:12:24
13 Corin Bradley 746 Lichfield CCc - 2 00:23:14 (00:08:30) 00:11:2200:11:52
14 Ozzy Beswick 547 SVV - 2 00:23:28 (00:08:44) 00:11:3500:11:52
15 Casper Reynolds 560 Bolsover & District CC - 2 00:23:36 (00:08:52) 00:12:2300:11:12
16 Tom Bristow 750 Malvern Cyclesport - 2 00:23:42 (00:08:58) 00:11:2200:12:19
17 Mason Cotterill 544 - 2 00:26:56 (00:12:12) 00:12:2000:14:35
18 Pasco Reynolds 561 Bolsover & District CC - 2 00:28:37 (00:13:53) 00:12:0700:16:30
19 Eddie Cooper 551 Team Rocky - 2 00:30:42 (00:15:58) 00:15:0900:15:33
20 Jack Lewis 542 - 2 00:31:18 (00:16:34) 00:15:1600:16:01
21 Jago Reynolds 562 Bolsover & District - 2 00:35:43 (00:20:59) 00:17:3800:18:05
22 William Lewis 543 - 1 00:15:46 00:15:46
23 Fraser Stamp 549 Team Rocky - 1 00:22:54 00:22:54

Back to top

Under 10 Girls  5 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2
1 Jessica Leitch 557 - 2 00:22:28 00:11:1600:11:11
2 Harriet Greenshill 556 - 2 00:23:08 (00:00:40) 00:11:1100:11:57
3 Pippa Dale 565 Climb On Bikes - 2 00:27:27 (00:04:59) 00:13:1900:14:08
4 Harriet Dale 566 Climb On Bikes - 2 00:29:38 (00:07:10) 00:12:2200:17:15
5 Olivia Stamp 845 Team Rocky - 1 00:20:26 00:20:26

Back to top

Under 13 Boys  9 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Rhys Thomas 545 M n D Cycles - 3 00:20:34 00:06:1300:07:0100:07:19
2 Max Greensill 555 Litchfield CC - 3 00:22:52 (00:02:18) 00:07:1000:07:3900:08:02
3 Robert Harnden 571 Malvern Cycle Sport - 3 00:22:55 (00:02:22) 00:07:1200:07:3900:08:04
4 Sullivan Berry 554 Redditch Road & Path CC - 3 00:23:01 (00:02:27) 00:07:1100:07:4200:08:07
5 Ben Wyatt 569 - 3 00:26:59 (00:06:25) 00:08:2400:08:5800:09:35
6 Oliver Baker 567 WWCC - 3 00:27:50 (00:07:16) 00:08:3900:09:2700:09:43
7 Thomas Leitch 559 - 3 00:29:46 (00:09:12) 00:09:1600:09:5600:10:33
8 Matthew Leitch 558 - 3 00:30:41 (00:10:08) 00:09:1800:10:1100:11:11
9 William Goodyear 570 Bridgnorth CC - 3 00:31:22 (00:10:48) 00:09:0700:10:5000:11:23

Back to top

Under 13 Girls  3 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Codie Strickland 575 VC Long Eaton - 3 00:24:19 00:07:4700:08:0400:08:27
2 Millie Geldard 568 - Lichfield Zipvit 3 00:25:32 (00:01:13) 00:07:5300:08:1700:09:21
3 Annabel Parker 550 Matlock CC - 3 00:35:07 (00:10:48) 00:09:5600:11:4700:13:24

Back to top

Veteran Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Maddi Smith 76 Bolsover & District Cycling Club - 3 01:04:10 00:20:5700:21:0100:22:10
2 Lucy Chilvers 75 Cyclo Monster - 3 01:12:26 (00:08:16) 00:24:0700:24:1900:23:58

Back to top

Veteran Male  24 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3Lap 4
1 Adrian lawrence 2 team elite - MK Cycles/ Pannone 4 01:10:22 00:16:5300:17:3700:18:0000:17:51
2 Roy Davies 121 Roy Davies Cycles - 4 01:11:55 (00:01:33) 00:17:1400:18:1500:18:1200:18:12
3 Andy Jones 131 Clee Cycles - 4 01:12:04 (00:01:42) 00:17:2800:18:1200:18:1200:18:11
4 Chris Taylor 29 Wolverhampton Wheelers - 4 01:12:42 (00:02:20) 00:17:3400:18:1300:18:1500:18:38
5 Ben Dale 13 Climb on Bike Racing - Climb On Bikes/CSS/Green Apple 4 01:12:57 (00:02:35) 00:17:3200:18:1400:18:4300:18:26
6 Stuart Skidmore 124 Worcester Cycle centre - 4 01:13:09 (00:02:46) 00:17:3300:18:3700:18:4600:18:11
7 Richard Samuel 43 CLEE CYCLES KCNC - 4 01:14:15 (00:03:53) 00:18:0800:18:4000:18:3900:18:47
8 Damian Baker 132 - 4 01:17:32 (00:07:10) 00:18:5500:19:2800:19:5000:19:18
9 Lloyd Bettles 73 Clee Cycles - 4 01:17:49 (00:07:27) 00:18:3200:19:2500:20:4200:19:08
10 Dan Beard 130 - 4 01:18:59 (00:08:36) 00:19:2700:19:5400:19:5300:19:43
11 Bryan Healy 19 - 4 01:19:50 (00:09:28) 00:18:4900:20:1500:20:1300:20:32
12 Spencer Parker 105 - 4 01:19:52 (00:09:29) 00:19:2800:19:4900:20:2000:20:13
13 Gaz Strickland 38 Vc long eaton - 4 01:20:16 (00:09:54) 00:19:1300:20:0500:20:2600:20:31
14 Philip Bromwich 96 Evesham Wheelers - 4 01:20:34 (00:10:12) 00:19:2500:20:0900:20:4100:20:17
15 Jonathan Mills-Keeling 60 Wolverhampton wheelers - 4 01:20:46 (00:10:24) 00:19:1000:19:5800:20:3200:21:04
16 Adam Riley 1 BikeWorks - 4 01:21:15 (00:10:53) 00:18:5900:20:1200:20:5000:21:12
17 James Griffiths 53 Clee Cycles - 4 01:21:21 (00:10:59) 00:18:4800:20:2300:21:0000:21:09
18 Mark Webb 126 Malvern Cycle Sport - 4 01:21:52 (00:11:29) 00:19:2900:20:4000:21:2400:20:18
19 Keith Evans 64 Malvern Cycle Sport - 4 01:22:01 (00:11:39) 00:19:2000:20:0300:21:1500:21:20
20 Garry Bolton 37 Wolverhampton Wheelers - 4 01:22:19 (00:11:56) 00:19:5500:20:4500:21:0000:20:36
21 Wayne Geldard 114 Lichfield CCC - Run and Ride - 4 01:28:01 (00:17:39) 00:20:5400:22:1400:22:3400:22:18
22 Chris Green 28 - 4 01:28:15 (00:17:52) 00:20:4100:22:0300:22:3500:22:55
23 Matthew Harris 141 Halesowen A&CC - 4 01:32:38 (00:22:16) 00:21:3100:22:3700:23:3300:24:55
24 Hugo Reynolds 45 Bolsover and District Cycling Club - 4 01:33:00 (00:22:38) 00:22:3400:22:5700:23:3600:23:52

Back to top

Youth Female  2 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Rebecca Simmons 129 Wolverhampton Wheelers - 3 01:11:55 00:22:0400:24:2100:25:29
2 Melissa Baker 85 Wolverhampton Wheelers - 1 00:22:05 00:22:05

Back to top

Youth Male  4 Competitors
Position Rider No. Team Laps Finish Time (+) Lap 1Lap 2Lap 3
1 Ben Healy 14 Solihull CC - 3 00:54:04 00:17:2200:18:1700:18:24
2 Sol Kerfoot-Robson 139 Marsh Tracks Race Team - 3 00:59:54 (00:05:50) 00:18:0300:20:4300:21:07
3 Ewan Jones 36 Lichfield CCC/ZipVit Sport - 3 01:03:02 (00:08:58) 00:19:4700:21:2100:21:53
4 Sam Morris 142 Wrekin Sport - 3 01:07:37 (00:13:33) 00:20:1800:22:0700:25:10

Back to top

What's New In The Shop:

Squirt Chain Lube 15ml x 10

Squirt Chain Lube 15ml x 10
Advertise your business/event here »